11.6 C
Ankara
Çarşamba, Ekim 4, 2023

Trafikte Teknoloji Trendleri

Trafik Haberleri

Emre Yılmazhttp://www.emreyilmaz.net/
Aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev alıyorum. Web teknolojileri ve grafik tasarım alanlarında da profesyonel çalışmalar yapmaktayım. Elektrik-Elektronik Mühendisi.

Her alanda olduğu gibi trafik sektöründe de akıllı teknolojiler öne çıkmaya başladı. Akıllı Ulaşım Sistemleri, bu kelime grubunu sıkça duyar olduk. Ulaşımda akıllı teknolojilere artan talep, üreticilerin ve ARGE odaklı sektör firmalarının ilgisini çekiyor.

Nüfus ve araç sayısı arttıkça şehir merkezlerinde çekilmez hale gelen trafik, akıllı teknolojiler ile düzenlenmeye çalışılıyor. Bu sistemler yalnızca trafik düzeni ve yoğunluğuna değil, güvenliğe de etki etmeyi amaçlıyor.

Otomobiller üzerinde uygulanan akıllı teknolojilere, firmaların tanıtım reklamları sayesinde daha aşinayız. Otomatik park, hız uyarı sistemleri, çarpışma önleyici sistemler gibi teknolojiler yaygınlaştıkça hem trafikte konforu hem de güvenliği arttırmaya yardımcı olacaktır.

Bir diğer tarafta da trafiğin düzenlenmesi için kullanılan akıllı teknolojiler yer alıyor. Bu teknolojiler, trafikte bekleme sürelerinin azaltılması, sürücüye gerekli bilgi ve uyarıların aktarılması, trafik verilerinin toplanması ve sürüş güvenliğinin artırılmasına yardımcı oluyor.

Günümüz trafik trendlerine ve teknolojinin hayatımıza ne gibi yenilikler getirdiğine bir göz atalım.

Akıllı Yollar

Akilli-Yollar

Tüm dünya şehirleri, artan trafik yoğunluğunun zorluklarıyla yüzleşiyor. Akıllı yollar trafik tıkanıklığını meydana gelmeden engelliyor. Gerçek zamanlı trafik yönetimi sistemleri sayesinde trafik akışı daha verimli düzenlenebiliyor. Sistem kalibrasyonunun otomatik olarak yapıldığı bu teknolojide, seyahat süresi ve ortalama hızın yanı sıra hava kirliliği, yolun yüzey koşulları gibi olası trafik problemlerini içeren veriler de gerçek zamanlı olarak işlenebiliyor. Mevcut sistemlere entegre edilebilen bu sistemler kullanıcı arayüzü sayesinde basit bir kullanım sunabiliyor. Akıllı trafik yönetimi tıkanıklığı azaltarak şehirdeki yaşam kalitesini arttırabiliyor.

Trafik Kameraları

Trafik-Kameralari

Yeni nesil kameralar Full HD görüntü, yüksek katsayıda zoom özelliğini kızıötesi doğrulama ve sis engelleme özellikleriyle bir araya getiriyor. Sis önleyici kameralarda dâhili filtre görüntüye uygulanarak sis, kar gibi farklı atmosferik koşullarda net görüntü elde edilebiliyor. Görüntü iyileştiriciler sayesinde düşük ve yüksek karşıtlık oranına sahip bölgelerde mükemmel görüntü alınabiliyor. Bu kameralar araç sayımı, araç yoğunluğu ölçümü, görüntü tabanlı araç takibi ve ortalama araç hızı ölçümü için de kullanılabiliyor. Elde edilen sayım ve trafik yoğunluğu verileri izleme merkezine kablolu veya kablosuz olarak aktarılabiliyor.

Yol Sensörleri

Yol-Sensorleri

Yol sensörleri yol üzerindeki ıslaklık, kar ve buz gibi yüzey koşullarını optik ölçüm prensiplerinde düşük hata oranında tespit edebiliyor. Kompakt, her şey dâhil çözümler yüzeye sensör monte etme koşulunu ortadan kaldırarak kurulum ve bakım kolaylığı sunuyor. Mevcut sistemlere kolayca entegre edilebilen bu sensörler LED teknolojisinden yararlanıyor. Özel optik lensler ile tasarlanan multi-sensör sistemleri yüzey sıcaklığı, su film tabakası yüksekliğinin ölçümü, buz kalınlığı, buz yüzdesi, yol durumu, donma sıcaklığı, kar yüksekliği gibi yol durumlarını tanımlayabiliyor.

Hareket Halinde Ağırlık Ölçümü

Hareket-Halinde-Agirlik-Olcumu

Ağır yüklü araçlar yola kalıcı hasarlar verebilir. Aşırı yüklü araçlar bakım maliyetlerinin arttırırken, trafik kaza riskini de önemli oranda arttırır. Bunun önüne geçilebilmesi için yüksek hızlı hareket ağırlık ölçüm sistemleri geliştiriliyor. Hareket halinde ağırlık ölçüm sistemlerinin kamera ile adapte edilerek geliştirilen akıllı sistemlerde, hareket halindeki aracın hız ve ağırlık ölçümü yapılarak sonuçlar araca adreslenebiliyor.

Lazer Güvenlik Işıkları

Lazer-Guvenlik-Isiklari

Bisikletlilerin trafikte yer edinmek konusunda güçlük çektiği bilinmektedir. Bisiklet sürücüleri özellikle karanlıkta akan trafik içerisinde kendilerine ayrılmış şeritte yolculuk ediyorsa zorluk çekebiliyor. Sürücüler bisikletlere ayrılmış şeritleri ihlal ederek, pedal severlerin mağduriyetine sebep olabiliyor. Bisiklet üzerinden yola yansıtılan bisiklet şeklindeki lazer ışığı, şerit üzerinde işaretleme yaparak hem araç sürücülerini hem de yayaları uyarıyor.

Trafik Droneları

Trafik-Dronelari

Günümüzde dronelar hayatımızın her alanında yer almaya hazır. Droneların trafik sektörünü nasıl değiştirileceği konuşulmaya başlandı. Artık trafik durumunun izlenmesi için yalnızca sabit kameralara bağlı değiliz. Kamera ile donatılmış dronelar 30 metre yükseklikte uçarak gerekli görüntüyü merkeze sunabiliyor. Dronelar ile trafik yönetimi potansiyeli yüksek bir yatırım olarak görülüyor. Bu noktada gerekli yasal düzenlemeler ve izinler ile teknolojinin desteklenmesi bekleniyor.

Emre Yılmaz – Asya Trafik A.Ş.
http://www.aydinlatma.gen.tr/trafikte-teknoloji-trendleri.html

- Reklam -

Trafik Haberleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

Sorgulamalar