26.8 C
Ankara
Cuma, Haziran 21, 2024

HGS-OGS-KGS Geçiş İhlali Sorgulama

Trafik Haberleri

Ücretli köprü ve otoyollardan geçiş esnasında yanlış gişeden geçtiğimiz, kartımızın okunmadığı, bakiyemizin yetersiz olduğu durumlar olabiliyor. Aracınızla OGS kaçak geçiş, HGS kaçak geçiş veya KGS geçiş ihlali yapıp yapmadığınızı öğrenmek için aşağıdaki sorgulama sayfalarını kullanabilirsiniz. Sadece plaka bilgisi ile geçiş ihlali yapıp yapmadığınızı öğrenebilirsiniz.

OGS Kaçak Geçiş Sorgulama İçin Tıklayınız
OGS Geçiş Sorgula hizmeti Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından sağlanmaktadır. Plaka ile sorgulama yapılmaktadır. Geçiş ihlali yapılan tarih ve gişe bilgisi verilmektedir.

HGS Kaçak Geçiş Sorgulama İçin Tıklayınız
HGS Sorgulama 2019 hizmeti Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından sağlanmaktadır. Plaka ile sorgulama yapılmaktadır. Geçiş ihlali yapılan tarih ve gişe bilgisi verilmektedir.

HGS Kaçak Geçiş, OGS Kaçak Geçiş Nedir?

HGS gişelerinden geçiş ihlali yapılması durumunda; geçiş yapılan plaka üzerine 15 (on beş) gün içinde HGS veya OGS abonesi olunması veya mevcut HGS veya OGS hesaplarında geçiş için yeterli bakiyesi olması durumunda cezalı geçiş ücreti uygulanmamaktadır. OGS gişelerinden geçiş ihlali yapılması durumunda ise; geçiş ihlali yapılan plaka üzerine 15 (on beş) gün içinde OGS veya HGS abonesi olunması veya mevcut OGS veya HGS hesaplarında geçiş için yeterli bakiyesi olması durumunda cezalı geçiş ücreti uygulanmamaktadır. Bu nedenle geçiş yapılan şerit bilgisi önem arz etmektedir. OGS şeridinden geçiş ihlali yapan bir kişi ihlal yapılan araç için 15 (on beş) günlük sürede HGS abonesi olursa cezası normal ücrete çevrilemeyecektir. Aynı şekilde HGS den geçiş yapan bir sürücü 15 (on beş) günlük sürede geçiş yapan araç için OGS abonesi olması durumunda geçiş ihlal cezası normal ücrete çevrilmeyecektir.

HGS Cezası, OGS Cezası Nereye Ödenir?

1- Türkiye genelindeki bütün PTT şubelerinden araç plakasını beyan ederek kaçak geçiş cezası ödenebilir.

2- https://hgsmusteri.ptt.gov.tr  adresinden Geçiş ihlali sorgula menüsünden sorgulama yaparak ödeme yapabilirsiniz.

HGS Kaçak Geçiş Cezası Ne Kadar?

HGS kaçak geçiş cezasının tutarı; geçiş yapılan yerde uygulanan ücretin 10 katı kadar idari para cezası uygulanır. Ayrıca geçiş ücreti de tahsil edilir. Örneğin kaçak geçiş yaptığınız yerde geçiş bedeli 10 TL ise 100 TL idari para cezası ve 10 TL geçiş ücretinizle birlikte toplam 110 TL ödersiniz.

- Reklam -

Trafik Haberleri

14 YORUMLAR

 1. 15 gün çok az bir süre çünkü geçişlerde bakiye görünmediği için ödeme yapmada geç kalkınabiliyor ayrıca 10 kat ceza çok yüksek. Müslümanım diyen bir ülkede bu kadar faiz alınması helal değil. Geçiş ücretleri yüksek olduğundan 10 kat vatandaşı iflasın eşiğine getiriyor.

 2. DAHA DUYARLI OLUNABİLİR OGS DE Kİ BAKİYE (80)TL.NİN ALTINA DÜŞTÜĞÜNDE
  OTOMATİK OLARAK(120)TL YÜKLENİYOR AMA GEÇİŞ YAPTIĞIM YER BİR KERE SORGULAMIŞ KARA LİSTEDE DİYE BİR DAHA İLGİLENMEDİĞİNDEN (BANA GÖRE)CEZAYA GİRİYOR TELEFON ETTİĞİMDEDE SORGULADIKLARINI SÖYLÜYORLAR VE BU ARADA BENİM BAKİYEM MEVCUT BU YÜZDEN LÜTFEN DAHA DUYARLI OLALIM ÇÜNKÜ SİZ EVİNİZE EKMEK PARASI İÇİN ÇALIŞTIĞINIZI VE İLGİSİZLİĞİNİZDEN DOLAYI BENİM EKMEK PARAMI BU KURUMA CEZA OLARAK ÖDEMEK ZORUNDA BIRAKTIĞINIZI UNUTMAYIN OLURMU

 3. Anlamadığım birşey var araç plkasını degstirdim fark edemedim unutum geçtiğim gişelerinden kaçak ceza yazılmış bir bölümü geldi ödedim fakat birkaç cezam daha var plkadan sorgulayıp takip ediyorum 249.50 kuruş borcum bana tebliğ etmeden bir baktım 280 küsür olmuş bu nasıl adeletir kardeşim borç durduğu yerde nasıl oluyorda fark yiyor gönderin cezamı bende ödeyelim hem bekletiyorsunuz hemde üzerine fark bindiriyosunuz zaten her geçişi 10 kat fark brakmisiniz hemde faiz alıyorsunuz bu nasıl adelet bu nası iş anlamadım gitti el insaf çoluk çocuğumuzun rızkını elimizden alyorsunuz biraz allah hakını düşünün yapmayın bizlerde yazık bizde kolay ekmek kazanmiyoruz insaf insaf

  • Bende de OGS ihlali gösteriyor 78 TL 5 gün HGS aldım 200 TL yükledim 94 kaldı içinde şimdi bu ne anlama geliyor ödemem mı lazım bugün son gün yazıyor

 4. İl dışından araç aldım bir süre sonra ikamet ettiğim ilin plakasını aldım. Muhtemelen Önceki plaka trafik tarafından bir başka şahsa verilmiş, malum kişi Osman Gazi köprüsünden kaçak geçiş yapıyor OGS kiti benim araçta olduğu halde başkasının borcu benim banka hesabından kesiliyor. Osman Gazi Köprüsünden geçen araç sahibinin hesabından kesilmesi gereken ücret nasıl oluyor da plakanın eski sahibine kesilir. Bu tür adaletsizliklerin giderilmesi gerekir.

 5. Slm arkadaşlar 2018 haziran 9 da geçiş yapmışım cezası 27 07 2019 da geliyor hemde indirimi olmadan nasıl bi sistem nasıl bi anlayış nasıl bi katlama hgs kendi hatasını bize yüklememeli yeter artık nasıl bi ülkede yaşıyoruz.bu haksız hakkımızı yiyenlerin allah cc nasıl biliyorsa öyle yapsın ben hakkımı helal etmiyorum.

 6. OGS cihazım var. Gerede gişelerinden girişte ötmedi. Ankara girişinde “KAÇAK GEÇİŞ” …….TL cezalı yazdı. Sorgulamada ise kaçak geçiş görünmüyor. Bu arada OGS cihazım otamatik ödemeye bağlı.

 7. 08 14 tarinde mersin gaziantepe geldim aracımda hgs ve ofs yoktu sonradan yükleme yaptım fakat bakiye sıfırlanmış gördüm ne yapmam lazım

 8. 18.08.2019 tarihinde 15.58, 16,32 saatleri arasi kinali, avcilar arasi 06BU5205 plakalı aracimla gecis yaptigim, ücret olarak 5.00 tl göründüğü 30.08.2019 tarihi itibariyle hesabında 15.00 tl bakiye mevcut olmasına rağmen cezalı olarak 25.00 tl görünüyor.
  Sorun nereden kaynaklanıyor. 15 günlük süre geçmemiş olmasına rağmen hesap bakiye uygundur neden cezalı tarife uygulanıyor?

 9. motorsiklet ile Çamlıca gişeden motorsiklet ile geçtiğim için ceza yazılmış.
  – motorsiklet ile bu güzergahtan geçtiğimi hatırlamıyorum. Ceza detaylarına baktığımda kayıt görülmüyor.
  – hgs, banka otomatik ödemede, geçiş yaptıysam, yada sistem geçiş yaptığımı kaydetti ise karşılığı rahatlıkla tahsil edilebilir iken bu yapılmamış, kaçak geçiş kaydı yapılmış.
  – bu geçişe bağlı ceza bildirimi yapılmadığından, geçiş bedelinin 4 katı ceza uygulaması yazılmış.
  – vs.
  Adil olunması beklentim, ama ne yapacağım? İtiraz ettiğimde, buradan geçmediğini ıspat et denileceğini tahmin ediyorum. Bu nasıl işleyiş. ?
  – plakam açık, hgs var, banka otomatik ödemesi de var!!
  – böyle geçiş yok.
  – ceza var,
  – bildirim yok! Bu konu muhtemelen başka bir işlem yaparken sorun olacak ve öde kurtul modunda ödenecek bir para!

  Mümkünmüdür bilemiyorum, motorsiklet ruhsatı, arabanın bagajındaki montta. Araba ile geçtiysem ve sistem cihazı algıladı ama motoru göremedi. O nedenle kayıt yok. Bu durumda dahi, yukarıdaki konular sorgulanmalı.
  Değilmi?
  Şimdi buna nasıl itiraz edeceğiz ?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

Sorgulamalar