HGS-OGS-KGS Geçiş İhlali Sorgulama

»»HGS-OGS-KGS Geçiş İhlali Sorgulama

HGS-OGS-KGS Geçiş İhlali Sorgulama

Ücretli köprü ve otoyollardan geçiş esnasında yanlış gişeden geçtiğimiz, kartımızın okunmadığı, bakiyemizin yetersiz olduğu durumlar olabiliyor. Aracınızla OGS kaçak geçiş, HGS kaçak geçiş veya KGS yasak geçiş yapıp yapmadığınızı öğrenmek için aşağıdaki sorgulama sayfalarını kullanabilirsiniz.

OGS Kaçak Geçiş Sorgulama İçin Tıklayınız

HGS Kaçak Geçiş Sorgulama İçin TıklayınızHGS Kaçak Geçiş, OGS Kaçak Geçiş Nedir?

HGS gişelerinden geçiş ihlali yapılması durumunda; geçiş yapılan plaka üzerine 15 (on beş) gün içinde HGS veya OGS abonesi olunması veya mevcut HGS veya OGS hesaplarında geçiş için yeterli bakiyesi olması durumunda cezalı geçiş ücreti uygulanmamaktadır. OGS gişelerinden geçiş ihlali yapılması durumunda ise; geçiş ihlali yapılan plaka üzerine 15 (on beş) gün içinde OGS veya HGS abonesi olunması veya mevcut OGS veya HGS hesaplarında geçiş için yeterli bakiyesi olması durumunda cezalı geçiş ücreti uygulanmamaktadır. Bu nedenle geçiş yapılan şerit bilgisi önem arz etmektedir. OGS şeridinden geçiş ihlali yapan bir kişi ihlal yapılan araç için 15 (on beş) günlük sürede HGS abonesi olursa cezası normal ücrete çevrilemeyecektir. Aynı şekilde HGS den geçiş yapan bir sürücü 15 (on beş) günlük sürede geçiş yapan araç için OGS abonesi olması durumunda geçiş ihlal cezası normal ücrete çevrilmeyecektir.

HGS Cezası, OGS Cezası Nereye Ödenir?

1- Türkiye genelindeki bütün PTT şubelerinden araç plakasını beyan ederek kaçak geçiş cezası ödenebilir.

2- https://hgsmusteri.ptt.gov.tr  adresinden Geçiş ihlali sorgula menüsünden sorgulama yaparak ödeme yapabilirsiniz.

HGS Kaçak Geçiş Cezası Ne Kadar?

HGS kaçak geçiş cezasının tutarı; geçiş yapılan yerde uygulanan ücretin 10 katı kadar idari para cezası uygulanır. Ayrıca geçiş ücreti de tahsil edilir. Örneğin kaçak geçiş yaptığınız yerde geçiş bedeli 10 TL ise 100 TL idari para cezası ve 10 TL geçiş ücretinizle birlikte toplam 110 TL ödersiniz.

Bir yorum

  1. Erdem Konak 22:09 de 13 Mart 2018 - Yanıtla

    15 gün çok az bir süre çünkü geçişlerde bakiye görünmediği için ödeme yapmada geç kalkınabiliyor ayrıca 10 kat ceza çok yüksek. Müslümanım diyen bir ülkede bu kadar faiz alınması helal değil. Geçiş ücretleri yüksek olduğundan 10 kat vatandaşı iflasın eşiğine getiriyor.

Siz de fikrinizi belirtin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.