21.7 C
Ankara
Pazartesi, Temmuz 22, 2024

Araç Hasar Kaydı Sorgulama

Trafik Haberleri

Araç Hasar Kaydı Sorgulama işlemi araç plakası ve TC  Kimlik no ile eski adı Tramer yeni adı ile Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin sitesinden yapılmaktadır.  Ayrıca SMS ile de sorgulama yapılabilmektedir. Eğer araç şirket adına kayıtlı ise TC Kimlik  No yerine aracın sahibi olan şirketin Vergi Kimlik Numarası gerekmektedir. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi internet sitesinde ilgili sorgulamanın adı Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama ve İtiraz Etme olarak geçmektedir. Sorgulama sonucu mevcut tutanaklara itiraz işlemlerini yine aynı sayfa üstünden yapmanız mümkün.

Plakadan araç hasar kaydı sorgulama için tıklayınız
Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama ve İtiraz Etme linki 11.09.2019 tarihinde güncellenmiştir.

SMS ile Hasar Kaydı Sorgulama

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin web sitesi dışında SMS (kısa mesaj) ile de plaka üzerinden araç hasar kaydı sorgulaması yapabilirsiniz. 5664 uygulaması ile aracın hasar bilgileri, aracın değişen parça bilgilerine, aracın karıştığı kazada mağdur özet bilgisine, hayat poliçesi ve poliçe vade bilgisine erişebilirsiniz. 5664 hizmeti ücretli bir hizmet olarak sunulmaktadır. Turkcell, Türk Telekom, Vodafone abonelerinde sorgulama başına standart olarak 7 TL ücret alınmaktadır.

SMS ile Hasar Geçmişi Sorgulama

SMS ile Hasar Geçmişi Sorgulama
SMS ile Hasar Geçmişi Sorgulama

Sorgulama yapmak istediğiniz plakayı yazarak operatör farkı olmadan; Vodafone, Türk Telekom veya Turkcell aboneleri 5664 numaraya gönderdiklerinde, aracın plakası değişmiş olsa bile hasar kaydı bilgilerine ulaşırsınız. Sorgulama sonucunda gelen mesajda, aracın şasi bilgisinin son 4 rakamı ile birlikte; kaza tarihi, kazanın tanımı ve hasar tutarı bilgisi paylaşılır. Aracın toplam kaç kazaya karıştığı bilgisi de verilmekte.

Unutmayınız; 5664 sorgusu sonucunda beyan edilmiş kaza bilgilerine ulaşırsınız. Eğer araç sahibi karıştığı kaza sonucunda tutanak tutmamış veya kazanın tarafları tutanakları sigorta şirketlerine ulaştırmamışsa aracın kaza bilgileri gözükmeyecektir. Yani 5664 ile aracın sadece kayıtlı kaza bilgilerine ulaşırsınız, hasarsızlık bilgisine değil. Bazı araç sahiplerinin aracın değer kaybını engellemek amacıyla kaza bilgilerini saklamaya çalıştığı bilinmektedir.

SMS ile Kazada Değişen Parçaları Öğrenmek

SMS ile Kazada Değişen Parçaları Öğrenmek
SMS ile Kazada Değişen Parçaları Öğrenmek

Eğer kazaya karışan araca ait Eksper Raporu varsa (ERP Bilgisi) kazada değişen parça bilgilerini 5664 ile öğrenebilirsiniz. Kaza sonucu değişen parçaları öğrenmek için; PARCA boşluk PLAKA boşluk HASAR TARİHİ bilgilerini yazarak 5664’e göndermeniz gerekiyor. Gelen SMS ile işçilik ve parça bedellerine, ayrıca değişen parçanın ne olduğuna dair bilgilere erişirsiniz.

Bir diğer hasarlı parça sorgulama şekli ise şasi numarası üzerinden sorgulama yapmaktır. HASAR S ve Şasi numarası bilgisini 5664’e gönderirseniz, yine değişen parça bilgilerine, işçilik ve parça bedellerine erişmiş olursunuz. Aracın değişen parça bilgisi neden önemli? 5664 servisi ile satın almak istediğiniz veya sahip olduğunuz araçta oluşan hasarın aracın temel parçalarında mı olduğu yoksa tampon gibi nispeten daha az önemli bölgelerinde mi olduğu bilgisine kavuşmuş olursunuz.

5664 araç sorgulama ile ulaşacağınız bilgiler 2003 ve sonrasındaki dönemi kapsamaktadır. 2003 sonrasında sigorta şirketleri tarafından yapılan ödemelerin bilgilerine ulaşmış olacaksınız. Ayrıca sorgulama ile cam hasar bilgilerine erişilemiyor. Cam tazmin/değişimleri bilgisine 5664 servisi ile ulaşmak mümkün değil.

- Reklam -

Trafik Haberleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

Sorgulamalar