22 C
Ankara
Pazartesi, Temmuz 22, 2024

Araç Muayene Randevusu Alma

Trafik Haberleri

Araç muayenesi, trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların teknik yeterliliklerinin muayene edilerek trafik ve yolcu güvenliğine uygun olup olmamasının tespit edilmesidir. Araçların muayenesi 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 34. maddesi gereğince zorunludur. Türkiye’de 2007 yılından beri araç muayenesi alanında tek yetkili kuruluş TÜVTÜRK’dür. Araç Muayene Randevusu Alma işlemi artık tuvturk.com.tr üzerinden online yapılan kolay ve hızlı bir işlemdir.

Araç Muayene Randevusu Alma İçin Tıklayınız

Aracınızı muayeneye götürmeden önce gerekli olan evraklar şu şekilde sıralanmaktadır.

1- Aracınızın Borç Durumunu Kontrol Edin
Muayene öncesinde trafik cezası, motorlu taşıtlar vergisi, köprü ve otoyol borçlarınızı sorgulayın. Borcu olan araçlara randevu verilememekte ve istasyonda muayene işlemi yapılamamaktadır.

2- Trafik Sigortanızı Kontrol Edin
Muayene öncesi geçerli bir sigortanız olduğundan emin olun.

3- Ruhsat ve Kimliğinizi Yanınıza Almayı Unutmayın
Muayene için Tüvtürk istasyonuna gittiğinizde yanınızda araç ruhsatınızı ve TC Kimlik No bilgisi içeren güncel kimliğinizi yanınıza mutlaka alın.

4- Götürdüğünüz Araç Size Ait Değilse
Eğer götürdüğünüz araç size ait değilse bu aracı aynı takvim ayı içinde bir sefere mahsus olarak muayeneye getirebilirsiniz. Aynı takvim ayı içinde size ait olmayan başka bir araç muayene ettirmek için ise vekalet almanız gerekir. Bu uygulama ile TÜVTÜRK iş takibi ve aracılık yapılmasını engellemeye çalışmaktadır. Aynı kişilerin sürekli araç muayeneye getirmesi ve bu işi meslek haline getirilmesi engellenmek istenmektedir.

5- İşiniz 2 Saatten Önce Bitmez
Özellikle büyüksehirlerde yaşayanlar, araç muayenesi için 2 saatlerini gözden çıkarmalılar. Küçük illerde yaşayanlar biraz daha şanslı.

Araç Muayenesi TÜVTÜRK
Araç Muayenesi TÜVTÜRK

6- Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü
Araçların belirli periyotlarla emisyon gazı ölçümü yaptırmaları mecburi. Bu ölçümü yetkili servislerde muayeneye gitmeden önce yaptırabileceğiniz gibi, TÜVTÜRK istasyonlarında da yaptırmanız mümkün. Önerimiz aracınızın periyodik bakımı için gittiğiniz serviste emisyon gazı ölçümü hizmeti sunuluyorsa, araç muayene tarihiniz de yakınsa, TÜVTÜRKte zaman kaybetmeme adına serviste yaptırmanız olacaktır.

7- LPG Ruhsata İşlenmiş Olmalıdır
LPG’li araca sahipseniz muayene öncesi dikkat! LPG tank ve regülatörlerinin marka ve seri numaraları okunabilir olmalıdır. Mevcuttaki kayıt olandan farklı bir tanksa ayrıca montaj tespit raporu da istenir. Aracınızdaki LPG ruhsata işlenmiş olmalıdır. LPG yakıt sistemine sahip araçların LPG tanklarının kullanım süresi 15 yıl olarak belirlenmiştir. Yani 16 yıllık bir LPG tankı ile muayeneden geçemezsiniz, ağır kusur sayılır.

8- Aracınızda Tadilat Varsa
Aracınızda tadilat varsa, bu tadilatların ruhsata işlenmiş olması gerekmektedir. İlave açılan camlar ve diğer modifiyeler buna dahildir.

9- Kredi Kartınız Unutun
Evet yanlış okumadınız, TÜVTÜRK istasyonlarında sadece nakit para geçerli.

- Reklam -

Trafik Haberleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

Sorgulamalar