30.1 C
Ankara
Cuma, Haziran 21, 2024

Otoyollarda Hız Sınırları Güncellendi

Trafik Haberleri

İçişleri Bakanlığı 1Temmuz 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere bazı otoyollardaki hız sınırlarında değişiklik yaptı.

Karayollarındaki yol standartlarının iyileştirilmesi ile birlikte belli yeterlilikte olan otoyollardaki hız sınırları 10-20 km arasında değişen rakamlarda artırıldı. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada; 81 İl Valiliğine gönderilen yazı ile yeni düzenlemenin duyurulduğu ifade edildi. Açıklamada; 6047 sayılı Karayolları Trafik Kanununda “Hız Sınırları” başlıklı 50. maddesinin “Motorlu araçların cins ve kullanma amaçlarına göre sürülebileceği en çok ve en az hız sınırları, şehirlerarası çift yönlü karayollarında 90 kilometre/saat, bölünmüş yollarda 110 kilometre/saat, otoyollarda 120 kilometre/saat hızı geçmemek üzere yönetmelikte belirlenir.” hükmünün yer aldığı anımsatıldı.

İçişleri Bakanlığının yerleşim yeri dışındaki şehirlerarası çift yönlü karayolları ile bölünmüş yollarda ve otoyollarda otomobiller için 20 km/saate kadar artırmaya yetkili olduğu, bu doğrultuda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının da uygun görüşüyle birlikte, 1 Temmuz’dan itibaren otomobiller için otoyollarda yeni hız sınırı uygulamasına başlanacağı ifade edildi.

Bu karar ile birlikte aşağıdaki otoyollarda 1 Temmuz tarihinden itibaren aşağıdaki hız sınırları uygulanacak;

Edirne-İstanbul (Avrupa otoyolu), İstanbul-Ankara (Anadolu Otoyolu), Niğde-Mersin-Şanlıurfa (Niğde- Tarsus kesimi, Tarsus-Şanlıurfa kesimi) ile Çeşme-İzmir-Aydın (Çeşme-İzmir kesimi ile İzmir-Aydın kesimleri) otoyollarının mevcut olan 120 km/s olan hız sınırı 10 km/s artırılarak 130 km/s,

Kuzey Marmara otoyolunun Sakarya-Kurtköy-Odayeri-Kınalı bölümü, Malkara-Çanakkale, Gebze-İzmir /Menemen-Çandarlı, Ankara-Niğde otoyollarında ise 120 km/saat olan hız sınırı 20 km/saat artırılarak 140 km/saate çıkarılacak.

Bununla birlikte yapımı devam eden ve yeni projelendirilecek otoyollar hizmete açıldıklarında 120 km/saat olan hız sınırının 20 km/saat artırılarak 140 km/saat olarak yenilenecek.

Yeni hız sınırları uygulaması kapsamında otoyollarda trafik işaretlemelerine yönelik çalışmalara da devam ediliyor.

- Reklam -

Trafik Haberleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

Sorgulamalar