4.6 C
Ankara
Salı, Kasım 28, 2023

Araç Stoperi Nedir?

Trafik Haberleri

Araç StoperiAraç Stoperi, otomobillerin park alanlarında durma mesafesini belirlemek amacıyla metal, kauçuk, plastik veya pvc malzemeden üretilen durdurucu materyaldir. Araç stoperi; teker yaslama direği, otopark araç stoperi, teker yaslama demiri, kauçuk stoper gibi farklı isimlerle de bilinir. Otomobil grubunda uzunluğu 180 cm den başlarken, otobüs ve kamyonet grubunda en az 300 cm uzunluğunda stoperler tercih edilir. Otomobil park alanlarında yüksekliğin en fazla 12 cm olması stoperin araç altına temasını engeller. Stoperler doğrudan zemine dübel+vida ile monte edilebileceği gibi, ankrajlı uygulamalar da tercih edilebilir.

Araç stoperlerinin araç aralarında kullanılmaması önerilir. Şerit düzenleme amaçlı kullanılan stoperler, dar bir park alanı oluşturduğundan teker darbelerine çokca maruz kalır ve çabuk deforme olur. Ayrıca park sonrasında araçtan inen kişiler tarafından fark edilmediğinden yaralanmalara yol açabilir. Bu yüzden şerit bölme amaçlı üretilmiş şerit düzenleme butonlarının tercih edilmesi önerilmektedir.

 

957-2014050116844-b1Boru Tipi Araç Stoperi

Boru tipi araç stoperi yaygın olarak kullanılan ve stoper modeller arasında en çok bilinen üründür. Metal profilin bükülmesi veya flanş ayağın kaynak yapılması ile üretilen modellere sahip olan boru tipi stoper, gece/karanlıkta görülmesi amacıyla reflektif folyo ile belirli bölümleri kaplanır. Boru çapı ve borunun metal kalınlığı arttıkça ürünün dayanıklılığı artar.

2303-20160922172550-4Kauçuk Stoper

Kauçuk stoper, kauçuk malzemeden üretilmiş olup esnek yapısıyla uzun ömürlüdür. Araç tekerlerinin temasına daha esnek mukavemet gösterdiğinden zemine tutunmasını sağlayan vidalara daha az yük biner. Kauçuk stoperler genellikle formunu koruması amacıyla çelik bir şase kullanılarak üretilir. Üzerinde yer alan reflektif bantlar gece/karanlık ortamlarda araç farlarının yansımasıyla stoperlerin görünmesini sağlar.

 otopark-arac-stoperi-600x600Plastik Araç Stoperi
Plastik Araç Stoperi plastik malzemeden (PPC, PE) üretilir. Plastik malzemenin ömrü ile doğru orantılı olarak uzun ömürlü olup bakım istemez. Üzerinde yer alan reflektif bantlar gece/karanlık ortamlarda araç farlarının yansımasıyla stoperlerin görünmesini sağlar.

Araç stoperleri hakkında daha fazla bilgi almak ve fiyatlarını incelemek için Araç Stoperleri

- Reklam -

Trafik Haberleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

Sorgulamalar