20.5 C
Ankara
Pazar, Mayıs 26, 2024

Araç Muayene Gecikme Bedeli Hesapla

Trafik Haberleri

Aracınızın muayene tarihini geciktirdiniz. Ne kadar ceza ödeyeceksiniz? Türkiye’de 2007 yılından beri araç muayenesi alanında tek yetkili kuruluş TÜVTÜRK internet sitesinde size ne kadar gecikme ödeyeceğinize dair Araç Muayene Gecikme Bedeli Hesapla aracını sunuyor. Temel olarak gecikme bedeli muayene süresi geçirilen her ay için muayene ücretinin %5’i olarak hesaplanıyor. Gecikme bedelleri doğrudan Maliye Bakanlığı Gelirler İdaresi Başkanlığı’na aktarılıyor. Yani Tüvtürk, bu cezayı ben tahsil ediyorum ama Maliye’ye aktarıyorum, bana kızmayın açıklamasında bulunuyor.

Araç Muayene Gecikme Bedeli Hesapla İçin Tıklayınız

Araç muayenesi, trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların teknik yeterliliklerinin muayene edilerek trafik ve yolcu güvenliğine uygun olup olmamasının tespit edilmesi. Araçların muayenesi 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 34. maddesi gereğince zorunlu.

Araçların muayene süreleri nedir?
Araçların muayene süreleri türlerine değişiklik gösterir. Mesela Hususi/Resmi Otomobiller ve Her Türlü Römorkları; ilk üç yaş ve sonrası her iki yılda bir muayene edilmelidir (M1G sınıfındaki hususi ya da resmi arazi taşıtları da bu grupta yer alır). Connect, Doblo, Caddy gibi araçlar ticari sınıfta olduklarında muayene süreleri yılda birdir. Lastik Tekerlekli Traktör (LTT) İlk üç yaş ve sonrası her üç yılda bir muayene edilmelidir.

Diğer Motorlu Araçlar ve Her Türlü Römorkları İlk bir yaş ve sonrası yılda bir muayene edilmelidir. (Taksi, kamyon, otobüs vb. ticari araçlar bu gruba dâhildir.) İki veya Üç Tekerlekli Araçlar ve Her Türlü Römorkları ise ilk üç yaş ve sonrası her iki yılda bir muayene edilmelidir.

Gecikme Cezası Nasıl Hesaplanıyor?
Araç muayenesinde gecikme cezası ay bazında %5 olarak hesaplanıyor. Muayene süresi bir ay geçtiğinde %5 ceza uygulanır. Yani hesaplama yapılırken 30 günlük ay dilimleri baz alınıyor. Muayene tarihini 1 gün de geçirseniz 29 gün de geçirseniz ödeyeceğiniz gecikme cezası aynı.

Örnek Araç Muayene Gecikme Cezası Hesaplama
Muayene bedeli 200 TL, muayene geçerlilik tarihi 25 Ocak, sizin muayeneye gideceğiniz tarih 15 Şubat ise 10 TL gecikme cezası ödersiniz. 26 Şubat günü giderseniz ödeyeceğiniz ceza 20 TL olacaktır.

Araç Muayenesi Kaç Gün Gecikebilir
Araç muayenesi gecikemez. Eğer muayene süresi dolmuş bir araç ile trafik kontrolüne yakalanırsanız 2018 yılı için 108 TL ve 10 ceza puanı ile cezalandırılırsınız. Cezayı pelin öderseniz 81 TL olarak ödeyebilirsiniz. Size muayene için trafik polisi tarafından 7 günlük bir süre tanınacaktır. Bu 7 günlük süre size o an düzenlenen bir tebliğatla bildirilir. Eğer bu 7 gün ve sonrasında muayenenizi yaptırmaz ve ikinci kez trafik kontrolüne yakalanırsanız aracınız trafikten men edilir. Ayrıca geciktiğiniz her ay için muayene bedelinin %5’i kadar gecikme cezası ödersiniz. Bu gecikme cezasını aracınızı muayeneye götürdüğünüzde TÜVTÜRK veznelerine ödersiniz.

Araç Muayene Yaptırmama Cezası
Araç muayenesini yaptırmama cezası için lütfen Araç Muayenesi Kaç Gün Gecikebilir maddesine bakınız. “Araçların muayene süresini geçirmek” maddesinden işlem görürsünüz.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
- Reklam -

Trafik Haberleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

Sorgulamalar