20.5 C
Ankara
Pazar, Mayıs 26, 2024

Özel Araçta Sigara Yasağı, Cezası ve İtirazı

Trafik Haberleri

Eylül ayının son günlerinde yapılan denetimlerle gündeme gelen özel araçlarda sürücünün sigara kullanmasına ceza uygulaması çok tartışılıyor. Sanıldığının aksine yeni değil, 2013 yılında değişiklik yapılan 4207 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanunla birlikte özel araçların sürücü koltuklarında oturan kişilere de sigara içme yasağı getirildi. Özel araçların içinin kamusal alan olmadığı gerekçesi ile cezaya itiraz edenler olsa da yaklaşık 6 yıl önce çıkarılan bir kanun maddesinden denetime başlanması ile birlikte kamuoyunun haberdar olması dikkat çekiyor.

Bahse konu 4207 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun da 2. maddenin c bendi şu şekilde yer alıyor. c) (Değişik: 24/5/2013-6487/26 md.) Hususi araçların sürücü koltukları ile taksi hizmeti verenler dâhil olmak üzere
karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu toplu taşıma araçlarında tüketilemez.

Özel Arabada Sigara İçmenin Cezası Ne Kadar?
Özel araçta sürücü koltuğunda sigara içenlere 153 TL ceza kesiliyor. Ceza 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 39. Maddesine dayanarak kesiliyor. İlgili madde tütün mamullerini tüketenlere verilecek cezaları kapsıyor.

Özel Araçta Sigara İçme Cezasına İtiraz
Özel araçta sigara içme cezasına itiraz süreci ise şu şekilde işliyor. Öncelikle idari pazar cezasına itiraz için 15 gününüz bulunuyor. Kesilen ceza idari (adli değil) para cezasıdır. İdari para cezasını ödemezseniz hakkınızda icra süreci işler, hapis süreci işlemez. İdari para cezasına verilen kişi, cezayı ödemediği takdirde hakkınca haciz süreci işletilir. Ancak bu haciz süreci ev eşyalarını kapsamıyor. 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 27. maddesine göre idari para cezalarına karşı Sulh Ceza Hakimliklerine itiraz edebilirsiniz.

Özel Araçta Yolcu Koltuğunda Oturana Ceza Kesilebilir Mi?
4207 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanunun ilgili maddesi sadece sürücü koltuğunda oturanlara ceza verilmesini kapsıyor. Yani ön koltukta ve arka koltukta oturan ve sigara içen yolculara herhangi bir ceza uygulanması mümkün değil.

Über Gibi Sürücüsüz Araçların Sürücü Koltuğunda Oturanlar Sigara İçerse Ne Olacak?
Bu tarz soruların sorulmasını kafa karıştırıcı olduğu için uygun bulmuyoruz.

- Reklam -

Trafik Haberleri

1 Yorum

  1. Eğer amaç sigara ile mücadele ise neden üretim ve dağıtımı için birşeyler yapılmıyor. Bu tarz kararların maliyenin para arayışı ile doğru orantılı olduğunu düşünüyorum. Eğer devlet sağlığımızı gerçekten düşünüyorsa kanserojen gıdanın önüne geçer, çevre katliamlarına engel olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

Sorgulamalar