11.2 C
Ankara
Pazartesi, Nisan 22, 2024

Trafik Sigortası Teklif Alma

Trafik Haberleri

Zorunlu trafik sigortasında tavan uygulamasının devreye girmesi ile birlikte bütün sigorta şirketleri aynı fiyat üzerinden trafik sigorta poliçesi düzenlemeye başladılar. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) bu kapsamda araç sahiplerinin araçlarının tavan sigorta primi bilgilerini öğrenebilmeleri için sbm.org.tr üzerinden Trafik Sigortası Teklif Alma uygulamasını devreye aldı. Bu şekilde araç sahipleri TC Kimlik No ve Plaka ile, eğer şirkete kayıtlı araç için sorgulama yapılacaksa Vergi Kimlik numarası ve Plaka ile aracın tavan sigorta prim bilgisi öğrenilebilir.

Unutmayın! Burada yapacağınız sorgulama ile sadece aracınızın tavan sigorta primini öğrenebilirsiniz. Poliçe işlemleri için bir sigorta acentesine başvurmanız gerekiyor. Ayrıca SBM tavan fiyatları belirliyor, sigorta acenteniz size bunun daha altında bir fiyat önerebilir.

Trafik Sigortası Teklif Alma İçin Tıklayınız

Tavan Fiyat Uygulamasında Sigorta Primi Nasıl Belirleniyor?

Zorunlu trafik sigortasında tavan fiyat uygulaması 2017 yılında başladı. Tavan fiyat uygulaması ile sigorta primlerindeki aşırı artışın önüne geçilmesi hedefleniyor. Tavan fiyat uygulamasında aracın kayıtlı olduğu ile göre prim fiyatı değişkenlik gösteriyor. Örneğin (2018 yılı için) 7. basamakta aynı araca Ağrı’da 514 TL, Ankara’da 554 TL İstanbul’da ise 571 TL tavan fiyat çıkıyor. İllere göre fiyat değişikliğinin nedeni o ildeki kaza oranı yüksekliği. Bu yüzden kaza oranlarının yüksek olduğu illerde sigorta tavan ücreti de yükseliyor.

Tavan fiyat uygulamasında ikinci belirleyici unsur sürücünün hasarsızlığı. 7 basamaklı bu sistemde sürücülerin kaza yapma oranı arttıkça basamakları düşüyor. En çok kaza yapan sürücü 1. basamakta yer alırken en az kaza yapan sürücü 7. basamakta yer alıyor. Peki ilk defa trafik sigortası yaptıran kaçıncı basamaktan prim ödeyecek? İlk defa zorunlu trafik sigortası yapan araç sürücüsü 4. basamaktan ödemesini yapacak. 4. basamak baz basamak olarak yer alıyor. Yani buradan 1. basamağa doğru sürücüler daha fazla, 7. basamağa doğru ise daha az prim ödeyecekler.

İlk defa trafiğe çıkan sürücü eğer o yıl kaza yaparsa ertesi yıl sigorta primini %50 zamlı ödemek durumunda kalır ve 3. basamağa yükselir. Eğer aynı sürücü ertesi yılda kaza yaparsa bu sfere 2. basamağa yükselerek primini %100 zamlı öder. 3 sene üst üste kaza yapan sürücü primlerini %150 zamlı öder.

Trafik Sigorta Primini 7. Basamaktan Ödemek için trafiğe yeni çıkmış bir sürücünün 3 yıl üstü üste kaza yapmadan araç kullanması gerekiyor. İlk yıl için %15 ikinci yıl için %30, üçüncü yıl ise hasarsızlık için %45 oranında indirim almak mümkün.

- Reklam -

Trafik Haberleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

Sorgulamalar