11.2 C
Ankara
Pazartesi, Nisan 22, 2024

Güneş Benzinini Keşfedin

Trafik Haberleri

Hatice Başa
Elektronik Yüksek Mühendisi. Gaziantep Üniversitesinden mezun. Yeni teknolojilerle, hayatı kolaylaştıran ürünlerle ilgili. medikal ve teknik alanlarda bir çok kuruma Almanca ve İngilizce tercüme hizmeti sundu.

Güneş BenziniGüneş, bize bütün ihtiyaçlarımız için lazım olandan çok daha fazla enerji üretiyor.  Güneşin sadece 1 saatte ürettiği enerjiyi tam olarak değerlendirebilmiş olsak,  tüm dünyaya bir yıl yetebilir.  Bütün mesele üretilen bu enerjinin verimli kullanılması. Peki Güneş Benzini bu arayışların bir çözümü olabilir mi?

Güneş benzini, güneş enerjisi kullanılarak elde edilen sentetik bir yakıt. Bu benzine genelde sentetik gaz denir. Güneş benzini üretmenin çeşitli yolları mevcut. Bu yöntemlerin hepsiyle  normal benzinden daha ucuz yakıt üretilememesine rağmen, bazı teknolojilerle gelecekteki araçlarda kullanılabilecek  güneş benzini üretilebilir.

Güneş Benzini Nasıl Üretilir?

Bu yöntemlerden birine göre güneş benzini üretmek için, tahıl veya  tahta kıymıklarından meydana gelen biyokütle buharlaşana kadar ısıtılıyor. Gazlaştırma denilen bu işlem sırasında  biokütle bir depoya dolduruluyor ve  bir reaktör güneş enerjisi ile 1093.3 dereceye kadar ısıtılıyor. Biokütle buharlaştığında hidrojen karbonmonoksit açığa çıkıyor sentetik gaza dönüştürülüyor.

Tamamıyla güneş enerjisi ile üretilmenin yanında güneş benzinin diğer artısı,  çok düşük karbon emisyonuna sahip olması. Biokütle çok yaşlı (genelde birkaç yıllık oluyorlar) olmadığı için , fosil yakıtlar kadar karbon içermiyor; dolayısıyla motorlarda kullanıldığında da fazla karbonmonoksit yaymıyor.

Ne yazık ki güneş benzini üretimi için kullanılan tüm yöntemler maddi açıdan verimli değil. Mesela ayna ve yoğunlaştırılmış ışık kullanılarak demiroksit halkalarından sentetik gaz üretilen bir sistemde  3,8 lt  gaz 10$’a mal olurken, biokütleyi gazlaştırarak  gaz elde edilen sistemde 3,8 lt gaz 2$’a mal oluyor.  Araştırmacılar büyük miktarda sentetik gazı düşük maliyetle  üretmeyi başarırlarsa, fosil yakıt bağımlılığımız azalır, kendimize ve çevremize daha az zarar vermiş oluruz.

- Reklam -

Trafik Haberleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

Sorgulamalar