8.5 C
Ankara
Cuma, Ocak 27, 2023

Sinyalizasyonda Güneş Alternatifi

Trafik Haberleri

Ülkemizde girişimci sayısı artarken yerli üretim bilinci de yaygınlaşıyor. Ankara’da, sinyalizasyon sistemlerine güneş enerjili çözümler üreten Asya Trafik firması, kendi tasarımı ve büyük çoğunluğu yerli olan ürünleriyle dikkat çekiyor.

Akıllı Trafik Sistemleri, Yol Güvenliği Ürünleri, Güneş Enerjili Sistemler, LED’li Sistemler, Trafik Levhaları ile Yazılım ve Projelendirme Hizmetleri de veren firma; OSTİM’deki teknokentte Ar-Ge’ye odaklanırken küme çalışmalarının da aktif bir üyesi.

İthal ürünler firma kurdurdu

Sektöre girişlerinin yerli üretim refleksiyle şekillendiğini kaydeden Mehmet Akif Çelik, “Firmamızı, ulaşım ve trafik konusundaki eksiklikleri, ithal edilen malzemelerin Türkiye’de üretilebilir olduğunu gördüğümüz için kurduk.” dedi.

Sinyalizasyon ve basit plastik ürünlerle işe başladıklarını anlatan Mehmet Akif Çelik, daha sonra akıllı ulaşım sistemleri adı verilen, yazılım ve donanımsal yenilikler içeren sistemleri kullandıklarını belirtti. Çelik, “Sektör ciddi yenilikler istiyordu. Üretim dışında Ar-Ge’ye de önem vermemiz gerektiğinin farkına vardık. Bu amaçla ODTÜ Teknokent OSTİM Merkezi’nde bir ofis açtık.” ifadelerini kullandı.

Ürünlerinin büyük kısmının yerli malzemelerden oluştuğunu ve 14 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini söyleyen Mehmet Akif Çelik yol güvenliği ile ilgili ürünlerde güneş enerjili alternatifler sunduklarını anımsattı. Çelik şöyle konuştu: “Bizim bir çok ürünümüz LED’li. LED’li trafik ürünleri de güneş enerjisiyle çalışmaya müsait olduğu için geçmişte 220 V AC ile çalışan bir çok trafik ve yol güvenliği ürünü artık güneş enerjisiyle çalışmaya başladı. Bu kapsamda güneş enerjili LED’li flaşörler, yol butonları yaptık. Bunların tasarımları ve üretimleri ağırlıklı olarak yerli. Kullanılan malzemelerden yerli olmayan var tabii ki; güneş paneli ve LED’ler Türkiye’de üretilmediği için yurtdışından ithal ediliyor. Fakat tüm tasarım, dizgi, montajı tamamı bize ait. Güneş enerjili sistemler arasında flaşörler, LED’li levhalar, yol butonları, üçgen flaşörler bu sene yeni çıkan ürünlerimiz.”

Güneş Enerjili Akıllı Sinyalize Kavşak

Ankara Kalkınma Ajansı’na başvurdukları, “Güneş Enerjisiyle Çalışan Akıllı Sinyalize Kavşak” projesinin onaylandığına dikkat çeken Mehmet Akif Çelik, proje için pilot uygulamayı Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisindeki bir sinyalize kavşakta hayata geçireceklerini dile getirdi. Çelik, 9 ay sonra uygulamaya alınacak projeyi şu şekilde özetledi: “Öncelikle var olan pilot kavşaktaki eski tip ve güç tüketimi fazla olan sinyal vericiler ve kavşak kontrol cihazı, son teknoloji Power LED’li sinyal vericiler ve akıllı kavşak sistemine uygun kavşak kontrol cihazıyla değiştirilecek. Daha sonra akıllı araç sayım kameraları sisteme dahil edilecek. Son olarak tüm sistem yani akıllı sinyalize kavşak, güneş enerjili sisteme dönüştürülecek. Bu sayede aslında yüksek güç tüketimli sistemlerin güneş enerjili sistemlerle çalıştırılması konusunda tecrübe sahibi olmuş olacağız. Buradaki sistem ortalama 5 kilowattlık olacak; Ankara koşullarında 7/24 çalışacak bir şekilde projeyi tamamlamayı öngörüyoruz.”

- Reklam -

Trafik Haberleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

Sorgulamalar