22 C
Ankara
Pazartesi, Temmuz 22, 2024

Malmö’nün Yeni Bisiklet Parkı Tesisi

Trafik Haberleri

Bisiklet Parkı Malmö tam anlamıyla bir bisiklet kenti olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Aslında İsveç’teki kentler arasında en iyi istatistiklere sahip olan şehir Malmö. Dünya genelinde de bisiklet dostu kentler arasında ilk 20′de yer alıyor. Kent nüfusunun %30′u işe veya okula bisikletle gidip geliyor.

Bike & Ride adı verilen ve kentin merkez tren garında kurulan bu yeni tesis 1500′den fazla bisiklet park kapasitesine sahip. Kargo bisikletleri için özel alanlar bile düşünülmüş. Bir sürü özelliğe sahip bir tesis burası. İki hava pompası, bir bisiklet dükkanı, kilit mekanizmaları, tren kalkış ve varış saatlerini gösteren çok sayıda monitör, beklemek zorunda olan bisikletliler için bir bekleme salonu,tuvaletler, hatta taytlı bisiklet kullanmaktan hoşlanan ‘tuhaf’ bisikletliler için bir duş bile düşünülmüş.

Park ücreti alınmıyor ve 24 saat kullanıma açık. Güvenlik görevlileri de sürekli görevde.  1500 bisiklet kapasitesinin 700′ü  ben daha güvenli bir park yeri istiyorum diyenlere ayrılmış. Abonelik sistemiyle çalışan bu bölüm için aylık 80 Kron ödemek gerekiyor.

Bu tesis yeraltında inşa edilmiş; ama hemen üstünde 19. YY tarzı bir çatının altında 200 bisiklet kapasiteli bir park yeri de yapılmış. Amaç Malmö’nün bir bisiklet kenti olduğu vurgusunu pekiştirmek.

Malmö, tam bir bisiklet kenti. Çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Nisan ayında, çok geniş kapsamlı bir anketin sonuçları alınacak. Bu anket kentteki bisiklet kullanım alışkanlıklarının veya davranışının ne şekilde değiştiği konusuna ışık tutacak. Danimarkalılar ve İsveçliler veri toplama işini çok ciddiye alıyorlar.

Kentte buna benzer bir tesis daha bulunmakta. Bu tesiste bisikletlerin park edilmesi için çekme kat tarzı bir uygulama da hizmete sunulmuş; ama pratik olmadığı için bu katlar hep boş kalmış. Bike & Ride planlanırken bu da göz önünde bulundurulmuş ve park alanı tek kat olarak inşa edilmiş.

Yazının tamamına http://www.bisikletliyizbiz.com/malmonun-yeni-bisiklet-park-tesisi adresinden ulaşabilirsiniz.

 

- Reklam -

Trafik Haberleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

Sorgulamalar