6.2 C
Ankara
Pazartesi, Kasım 28, 2022

Mobil Trafik Uygulamaları İnceleme-Karşılaştırma

Trafik Haberleri

Türkiye’de trafik artık sadece büyük şehirlerin sorunu değil. Küçük kentlerde bile zaman zaman trafik yoğunluğu sorunu yaşanmakta. Bu durumda sürücülerin imdadına mobil trafik uygulamaları yetişiyor. Navigasyon hizmetlerinin yanı sıra trafik kazaları, açık-kapalı yollar, anlık trafik yoğunluğunun takip edilebildiği bu uygulamaların sürücülere katkısı büyük.

Aşağıda incelememizde bu trafik uygulamalarını kısaca tanıtmaya, artı-eksi yönlerini size aktarmaya çalışacağız. Şimdilik sadece Android uygulamaların değerlendirmelerini paylaşıyoruz. İlerleyen zamanlarda IOS tabanlı uygulamalara da yer vereceğiz.

İBB CepTrafik | Kullanıcı Puanı: 3.9
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından sunulan İBB CepTrafik uygulaması, trafik yoğunluk haritası ile anlık olarak trafik yoğunluğunun olduğu yolların bilgisi paylaşıyor. Uygulama sadece İstanbul kent sınırlarını kapsıyor. Kullanıcılar aynı zamanda trafik kameraları ile yoğunluk bilgisini görsel olarak takip edebiliyorlar. Yalnız uygulamanın performans tarafında kullanıcıların pek memnun olduğu söylenemez. Google Play Store yorumlarında kullanıcıların ortak şikayeti uygulamanın sık sık kilitlenmesi, kamera verilerinin geç gelmesi. İBB CepTrafik Mobil Trafik Uygulamasını indiren kişi sayısı 1-5 milyon arasında yer alıyor.

IBBCep

ABB Trafik | Kullanıcı Puanı: 3.7
ABB Trafik Uygulaması Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin bir hizmeti. EGO Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan uygulama, anayol, cadde, bulvar ve sokakların anlık trafik yoğunluğunun izlenebilmesine imkan sağlıyor. Tabii ki uygulama sadece Ankara ilini kapsıyor. Uygulamanın içerisinde; Trafik yoğunluğu haritası, canlı kameralar, yol bilgileri, yol çalışma bilgileri, otobüs hatları ve hat üzerindeki otobüsler, rota belirleme, adres arama, konumunuzu belirleme, favorilerim bölümleri yer alıyor.  Uygulama ilk açıldığında ekrana çalışma yapılan yolların işaretlendiği ve kameraların bulunduğu genel harita çıkıyor. Bu bölümden konum servisini açık tutarak hızlıca bulunduğunuz bölgenin trafik durumuna göz atabilirsiniz. Ayrıca haritada bulunan kamera simgelerine tıklayarak Ankara genelinde yer alan kameralardan bölgenin anlık durumunu görmeniz mümkün. Yalnız kamera görüntüleri oldukça küçük ve büyümüyor. Genel bir fikir vermekten öte gitmiyor.

Yerli uygulamaların temel sorunlarından olan görsellik, ABB Trafik uygulamasında da mevcut. Simgeler düşük çözünürlükten dolayı vasat bir uygulama profilinin ortaya çıkmasına yol açıyor.  Uygulamanın en son 4 Ocak 2014 yılında güncellenmiş, acil bir revizyona ihtiyacı var.

Kullanıcı yorumlarında ise yoğunluk haritasının anlık verilerle örtüşmediğine dair şikayetler bulunuyor. Özellikle uygulamanın yavaş olduğuna dair şikayetler fazla. ABB Trafik uygulaması indirme oranı 50-100 bin bandında.

abbtrafik

Yandex.Navigasyon | Kullanıcı Puanı: 4.2
Yandex Trafik Uygulaması iki farklı uygulama içerisinde yer alıyor. Birincisi Yandex Harita uygulaması, ikincisi ise Yandex Navigasyon uygulaması. Her iki uygulama içerisinde de trafik yoğunluğu bilgilerine ulaşmak mümkün. Biz burada size Yandex.Navigasyon uygulamasını önereceğiz. Yandex navigasyon uygulaması beraberinde rotaları tespit ederken, aynı zamanda gideceğin yol üzerindeki kaza bilgilerini de sizinle paylaşıyor. Belirlemiş olduğunuz rotayı size çizmekle kalmıyor aynı zamanda bu rotanın trafik yoğunluk diyagramını da yoğunluk renkler ile gösteriyor. Açıkcası Yandex Navigasyon uygulaması ile birlikte Navigasyon cihazı satışlarının zarar gördüğünü söyleyebiliriz.

Peki sorunlar? Özellikle isimlendirmelerin sokak, cadde bazında Türkiye’de sık değişmesi aranılan yerin bulunmasını engelliyor. Yandex Navigasyon’da çok bilinen bazı yerleri test ettiğimizde isimlendirme farklılıkları nedeniyle zorlandığımız oldu. Android Lollipop sürümünde bir süre çalıştıktan sonra kapanma yaşadığını belirten bazı kullanıcı yorumları mevcut. Aynı sürümde test ettiğimizde herhangi bir sorunla karşılaşmadığımızı söyleyebiliriz. Yandex Navigasyonu yüklenme sayısı 10 milyonu geçmiş durumda.

yandexnavi

Aşağıda yer alan diğer uygulamaların şimdilik isim bilgilerini paylaşıyoruz. Test ettiğimizde diğer bilgileri sizinle paylaşacağız.

İstanBUS | Kullanıcı Puanı: 4.1

Trafi | Kullanıcı Puanı: 4.3

KGM Mobil | Kullanıcı Puanı: 3.9

İstanbul Trafik | Kullanıcı Puanı: 3.5

Traffic, Radars & GPS – Glob | Kullanıcı Puanı: 4.2

İstanbul Ulaşım | Kullanıcı Puanı: 3.9

Başarsoft Trafik | Kullanıcı Puanı: 3.9

- Reklam -

Trafik Haberleri

1 Yorum

  1. Bence asıl önerilmesi gereken uygulama Trafi. Diğer uygulamalardan çok daha başarılı. Özellikle kullanıcı yorumları birçok yerde işe yarıyor. Zaten puanı her şeyi anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

Sorgulamalar