3.8 C
Ankara
Perşembe, Şubat 22, 2024

AB Heçbek Nedir ?

Trafik Haberleri

Hatice Başa
Elektronik Yüksek Mühendisi. Gaziantep Üniversitesinden mezun. Yeni teknolojilerle, hayatı kolaylaştıran ürünlerle ilgili. medikal ve teknik alanlarda bir çok kuruma Almanca ve İngilizce tercüme hizmeti sundu.

AB Heçbek (Hatchback) Araç; Arkasında üstten menteşeli kapı bulunan Sedan (AA) araçlardır. Hatchback Araçları bir diğer şekilde ise; bagaj kısmı oturma bölümüne dahil olan, bagaj kapağı yukarıdan açılan, 3 veya 5 kapılı, ayrıca bir bagaj çıkıntısı olmayan yolcu araçları şeklinde tanımlayabiliriz. AA Sedan araçlara örnek olarak verilebilecek marka ve modeller arasında ise VW Golf, Opel Astra Hatchback, Renault Megan Hatchback, Toyota Auris Hatchback sayılabilir. AB Heçbek yerine kısaca hatchback araç olarak da isim verilebilir.

Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yolcu araçları (M1) sınıfındaki ikinci araç olduğundan AB ile kodlanmıştır. Devam eden sıralamada AA Sedan, AC Station tip araçları sınıflandırır. Bu kodlama sırası ile yolcu araçları tasnif edilmiştir. Yolcu araçlarının sınıflandırıldığı Trafik yönetmeliğinin 8. maddesi için buraya tıklayabilirsiniz.

Trafik sözlüğü; trafik alanında kullanılan terim ve tanımların anlamlarını veren bir başvuru kaynağıdır. Sözlükte karşılığı verilen kelimeler, genelde trafik kanununda yapılan tanımlamaları kapsamaktadır. Kanunda tanımı bulunmayan sektörel terimlerde sözlükte yer almaktadır. Örneğin trafik ve sigorta alanında, trafik ve güvenlik alanında yer alan terimlerin de açıklamaları sözlük sayfalarında yer almaktadır. Genelde terimlerin daha içi anlaşılması amacıyla görsel, ilave açıklama ve izahlara başvurulmuştur. Trafik Sözlüğünde yer alan diğer tanımlamalar için Trafik Sözlüğü sayfasını inceleyebilirsiniz.

Trafik sözlüğüne katkıda bulunmak, öneri ve soru sormak için aşağıda yer alan formu kullanabilirsiniz.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
- Reklam -

Trafik Haberleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

Sorgulamalar