22.9 C
Ankara
Pazartesi, Temmuz 4, 2022

AB Heçbek Nedir ?

Trafik Haberleri

Hatice Başa
Elektronik Yüksek Mühendisi. Gaziantep Üniversitesinden mezun. Yeni teknolojilerle, hayatı kolaylaştıran ürünlerle ilgili. medikal ve teknik alanlarda bir çok kuruma Almanca ve İngilizce tercüme hizmeti sundu.

AB Heçbek (Hatchback) Araç; Arkasında üstten menteşeli kapı bulunan Sedan (AA) araçlardır. Hatchback Araçları bir diğer şekilde ise; bagaj kısmı oturma bölümüne dahil olan, bagaj kapağı yukarıdan açılan, 3 veya 5 kapılı, ayrıca bir bagaj çıkıntısı olmayan yolcu araçları şeklinde tanımlayabiliriz. AA Sedan araçlara örnek olarak verilebilecek marka ve modeller arasında ise VW Golf, Opel Astra Hatchback, Renault Megan Hatchback, Toyota Auris Hatchback sayılabilir. AB Heçbek yerine kısaca hatchback araç olarak da isim verilebilir.

Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yolcu araçları (M1) sınıfındaki ikinci araç olduğundan AB ile kodlanmıştır. Devam eden sıralamada AA Sedan, AC Station tip araçları sınıflandırır. Bu kodlama sırası ile yolcu araçları tasnif edilmiştir. Yolcu araçlarının sınıflandırıldığı Trafik yönetmeliğinin 8. maddesi için buraya tıklayabilirsiniz.

Diğer trafik terimleri için Trafik Sözlüğü başlığına bakabilirsiniz.

Önceki İçerikAA Sedan Nedir ?
Sonraki İçerikAC Steyşın Vagon Nedir ?
- Reklam -

Sorgulamalar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

Sorgulamalar