7.2 C
Ankara
Pazar, Şubat 25, 2024

AA Sedan Nedir ?

Trafik Haberleri

Hatice Başa
Elektronik Yüksek Mühendisi. Gaziantep Üniversitesinden mezun. Yeni teknolojilerle, hayatı kolaylaştıran ürünlerle ilgili. medikal ve teknik alanlarda bir çok kuruma Almanca ve İngilizce tercüme hizmeti sundu.
AA Sedan
Örnek bir AA Sedan Araç

AA Sedan, gövdesi yan pencere arasından bir direkle bölünmüş veya bölünmemiş olarak kapatılmış, sabit ve sert tavanlı, bununla birlikte tavanının bir kısmında açılabilme özelliği olabilen, sürücüden başka en az 3 oturma yeri ve en az iki sırası bulunan, arka kapağı açılabilen, 2 veya 4 kapılı, 4 veya daha fazla pencereli otomobillerdir. AA Sedan araçlara örnek olarak verilebilecek marka ve modeller arasında ise Fiat Linea, Opel Astra Sedan, Honda Civic Sedan, Toyota Corolla Sedan sayılabilir. AA Sedan yerine kısaca sedan araç olarak da tanımlanabilir.

Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yolcu araçları (M1) sınıfındaki ilk araç olduğunda AA ile kodlanmıştır. Devam eden sıralamada AB Hatchback, AC Station tip araçları sınıflandırır. Bu kodlama sırası ile yolcu araçları tasnif edilmiştir. Yolcu araçlarının sınıflandırıldığı Trafik yönetmeliğinin 8. maddesi için buraya tıklayabilirsiniz.

Trafik sözlüğü; trafik alanında kullanılan terim ve tanımların anlamlarını veren bir başvuru kaynağıdır. Sözlükte karşılığı verilen kelimeler, genelde trafik kanununda yapılan tanımlamaları kapsamaktadır. Kanunda tanımı bulunmayan sektörel terimlerde sözlükte yer almaktadır. Örneğin trafik ve sigorta alanında, trafik ve güvenlik alanında yer alan terimlerin de açıklamaları sözlük sayfalarında yer almaktadır. Genelde terimlerin daha içi anlaşılması amacıyla görsel, ilave açıklama ve izahlara başvurulmuştur. Trafik Sözlüğünde yer alan diğer tanımlamalar için Trafik Sözlüğü sayfasını inceleyebilirsiniz.

Trafik sözlüğüne katkıda bulunmak, öneri ve soru sormak için aşağıda yer alan formu kullanabilirsiniz.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
- Reklam -

Trafik Haberleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

Sorgulamalar