18.1 C
Ankara
Cumartesi, Temmuz 2, 2022

AA Sedan Nedir ?

Trafik Haberleri

Hatice Başa
Elektronik Yüksek Mühendisi. Gaziantep Üniversitesinden mezun. Yeni teknolojilerle, hayatı kolaylaştıran ürünlerle ilgili. medikal ve teknik alanlarda bir çok kuruma Almanca ve İngilizce tercüme hizmeti sundu.
AA Sedan
Örnek bir AA Sedan Araç

AA Sedan, gövdesi yan pencere arasından bir direkle bölünmüş veya bölünmemiş olarak kapatılmış, sabit ve sert tavanlı, bununla birlikte tavanının bir kısmında açılabilme özelliği olabilen, sürücüden başka en az 3 oturma yeri ve en az iki sırası bulunan, arka kapağı açılabilen, 2 veya 4 kapılı, 4 veya daha fazla pencereli otomobillerdir. AA Sedan araçlara örnek olarak verilebilecek marka ve modeller arasında ise Fiat Linea, Opel Astra Sedan, Honda Civic Sedan, Toyota Corolla Sedan sayılabilir. AA Sedan yerine kısaca sedan araç olarak da tanımlanabilir.

Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yolcu araçları (M1) sınıfındaki ilk araç olduğunda AA ile kodlanmıştır. Devam eden sıralamada AB Hatchback, AC Station tip araçları sınıflandırır. Bu kodlama sırası ile yolcu araçları tasnif edilmiştir. Yolcu araçlarının sınıflandırıldığı Trafik yönetmeliğinin 8. maddesi için buraya tıklayabilirsiniz.

Diğer trafik terimleri için Trafik Sözlüğü başlığına bakabilirsiniz.

Önceki İçerikMenfez Nedir ?
Sonraki İçerikAB Heçbek Nedir ?
- Reklam -

Sorgulamalar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

Sorgulamalar