20.5 C
Ankara
Pazar, Mayıs 26, 2024

Yol Kullanıcısı Nedir ?

Trafik Haberleri

Hatice Başa
Elektronik Yüksek Mühendisi. Gaziantep Üniversitesinden mezun. Yeni teknolojilerle, hayatı kolaylaştıran ürünlerle ilgili. medikal ve teknik alanlarda bir çok kuruma Almanca ve İngilizce tercüme hizmeti sundu.

Yol Kullanıcısı; Karayolu trafiğinde yer alan sürücü, yaya, yolcu ve hayvanlardır. Sürücü; her türlü motorlu veya motorsuz taşıt kullanan kişiyi tarif eder. Bisiklet sürücüsü, motosiklet sürücüsü, otomobil sürücüsü, kamyon sürücüsü gibi. Yaya; her hangi bir motorlu taşıt veya motorsuz taşıt kullanmadan trafikte seyreden insanlardır. Yolcu, motorlu veya motorsuz araçlarda sürücü dışındaki bütün kişileri kapsar. Hayvanlar da ister vahşi ister evcil olsun yol kullanıcısı sınıfında yer alır. Bu tanımda yol kullanıcısı nedir sorusunun yanıtı yer alıyor.

Trafik sözlüğü; trafik alanında kullanılan terim ve tanımların anlamlarını veren bir başvuru kaynağıdır. Sözlükte karşılığı verilen kelimeler, genelde trafik kanununda yapılan tanımlamaları kapsamaktadır. Kanunda tanımı bulunmayan sektörel terimlerde sözlükte yer almaktadır. Örneğin trafik ve sigorta alanında, trafik ve güvenlik alanında yer alan terimlerin de açıklamaları sözlük sayfalarında yer almaktadır. Genelde terimlerin daha içi anlaşılması amacıyla görsel, ilave açıklama ve izahlara başvurulmuştur. Trafik Sözlüğünde yer alan diğer tanımlamalar için Trafik Sözlüğü sayfasını inceleyebilirsiniz.

Trafik sözlüğüne katkıda bulunmak, öneri ve soru sormak için aşağıda yer alan formu kullanabilirsiniz.

- Reklam -

Trafik Haberleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

Sorgulamalar