1.5 C
Ankara
Pazar, Şubat 25, 2024

Trafik Güvenlik Aynası Nedir?

Trafik Haberleri

80cm Beyaz Güvenlik Aynası
Güvenlik Aynası
Trafik Güvenlik Aynası, açık veya kapalı otoparklarda, anayol-tali yol kavşaklarında, araç-yaya trafiğinin kesişim noktalarında yerleşimi yapılan cam veya akrilik malzemeden üretilen ayna çeşitleridir. Trafik Güvenlik Aynaları dış bükey olarak üretilir ve bu fiziksel şekil nedeniyle geniş bir görüş açısı sunarlar. Görünmeyen noktada yer alan araç veya yayanın görüş alanına alınması nedeniyle önemli bir trafik güvenlik ekipmanıdır.

Trafik Güvenlik Aynası Şekil ve Ölçüleri 

Farklı ölçü ve şekillerde trafik güvenlik aynaları bulunmaktadır. Ağırlıklı olarak dikdörtgen ve yuvarlak formlarda üretilen trafik güvenlik aynalarının ölçüleri de değişkenlik göstermektedir. 30 cm den başlamak üzere 120 cm büyüklüğe kadar farklı ebatlarda trafik güvenlik aynaları bulunmaktadır.

80cm Beyaz Güvenlik Aynası

Trafik Güvenlik Aynası Seçimi

Trafik güvenlik aynası seçiminde dikkat edilmesi gerek konuların başında yerleşim yapılacak yere uygun ölçüde ayna seçimi yer almaktadır. Doğru ölçüde seçilmemiş ayna, gerekli görüş açısını sunmayacaktır. Gerekli görüş açısının sağlanabilmesi için bazı alanlarda birden fazla ayna yerleşimi gerekebilir.

Akrilik Ayna – Cam Ayna Farkı

Trafik güvenlik aynalarında halihazırda iki temel malzeme sunulmaktadır. Cam ve Akrilik.  Her iki malzemede kullanım alanlarına göre seçiminde farklılık göstermektedir. Cam malzeme yapısı gereğince daha keskin bir görüş imkanı sunarken, akrilik trafik güvenlik aynası ise esnek yapısı ile uzun ömürlü olup kırılmalara karşı daha dayanıklıdır. Akrilik Ayna’nın özellikleri aşağıdaki gibi sıralanabilir;

– Akrilik ayna cam aynaya kıyasla %50 daha hafif olup montaj ve nakliye kolaylığı sağlamaktadır
– Trafik güvenlik aynaları 2 mm darbeye dayanıklı akrilik malzemeden üretilmektedir.
– Akrilik aynalar cam aynaya kıyasla darbeye mukavemeti daha fazladır.
– Akrilik aynaların kırılması durumunda cam parçaları oluşmayacağından daha güvenli olup, yaralanmaları ve kesilmeleri önlemektedir.

Trafik Güvenlik Aynası Nerelerde Kullanılır?

– Otopark Çıkışlarında (Açık/Kapalı)
– Fabrika Giriş Çıkışlarında
– Fabrika Yükleme Boşaltma Alanlarında
– Yol Ayrımlarında
– Kavşaklarda
– Nizamiyelerde
– Askeri Güvenlik Bölgelerinde

Trafik Güvenlik Aynası Fiyatları ve Modelleri İçin Ayrıntılı Bilgi : Trafik Güvenlik Aynası

 

 

- Reklam -

Trafik Haberleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

Sorgulamalar