26.2 C
Ankara
Pazartesi, Temmuz 4, 2022

Otokorkuluk Nedir ?

Trafik Haberleri

Hatice Başa
Elektronik Yüksek Mühendisi. Gaziantep Üniversitesinden mezun. Yeni teknolojilerle, hayatı kolaylaştıran ürünlerle ilgili. medikal ve teknik alanlarda bir çok kuruma Almanca ve İngilizce tercüme hizmeti sundu.

Yol kenarındaki yayaların ve araçların güvenliğini sağlamak amacıyla kullanılan, ayırıcı ve koruyucu pasif yapılardır.  Otokorkuluklar, yolu belirgin hale getirir, yayaların ve hayvanların yola girmesini engeller, aracın, yoldan çıkmasını önleyerek, sürücülerin ve yolcuların güvende olmasını sağlar.

Oto Korkuluk Tipleri

  • Çelik Otokorkuluk: Çelik dikmeler arasına çelik takozla monte edilen çelik profil (ray) dan oluşur
  • Beton Otokorkuluk : Betondan yapılan ve trafik akımına dönük yüzü, bu yüze çarpan taşıtları yapının doğrultusunda tekrar taşıt yoluna döndürebilecek şekilde biçimlendirilmiş, rijit karayolu bariyerleridir.
  • Halat Otokorkuluk: Özellikle köprü ve alt geçitlerde yol güvenliğini sağlamak için çelik kazıklar boyunca çekilmiş 3 şerit halinde kelepçelenmiş çelik halatlardan oluşmaktadır. Sistemin esnekliği nedeniyle çelik halatlı otokorkuluklara çarpan araçlar ve araç içindekiler daha az zarar görürler.
Önceki İçerikKöprü Nedir ?
Sonraki İçerikSığınma Cebi Nedir ?
- Reklam -

Sorgulamalar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

Sorgulamalar