17.2 C
Ankara
Pazartesi, Temmuz 4, 2022

Okul Geçidi Nedir ?

Trafik Haberleri

Hatice Başa
Elektronik Yüksek Mühendisi. Gaziantep Üniversitesinden mezun. Yeni teknolojilerle, hayatı kolaylaştıran ürünlerle ilgili. medikal ve teknik alanlarda bir çok kuruma Almanca ve İngilizce tercüme hizmeti sundu.

Okul Geçidi
Okul Geçidi
Okul Geçidi genel olarak okul öncesi, ilköğretim ve orta dereceli okulların çevresinde özellikle öğrencilerin geçmesi için taşıt yolunda ayrılmış ve bir trafik işareti ile belirlenmiş alandır.

Okul geçidi olarak belirlenmiş alanı belirlemek amacıyla yolun her iki tarafına Okul Geçidi İşareti Levhası B-14b yerleştirilir. Bu levha bulunan alanda bir okul geçidinin bulunduğu bilgisini sürücüye verir, sürücünün bu alana göre belirlenmiş kurallar çerçevesinde sürüş yapmasını bildirir.

Okul Geçidi Levhası B-14b
Okul Geçidi Levhası B-14b
Okul geçidi olan alanda sürücülerin yapabileceği maksimum hız 30km/h ile sınırlıdır. Ve her zaman geçiş üstünlüğü yaya ve bisikletlilere aittir. Okul geçidi olan alana gelmeden genellikle sürücülere Tehlike Uyarı İşaretleri kapsamında T-12 Okul Geçidi Levhası ile bilgi verilir. Okul Geçidi Levhası T-12, okul ya da oyun alanları gibi çocukların sık sık geçtiği yol kesimlerini belirtmek için kullanılır. Bu işaret levhasını gören sürücüler hızlarını düşürmeli ve ani bir duruş için hazırlıklı olmalıdırlar.

Önceki İçerikMülk Nedir ?
Sonraki İçerikOkul Taşıtı Nedir ?
- Reklam -

Sorgulamalar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

Sorgulamalar