1.5 C
Ankara
Pazar, Şubat 25, 2024

N1 Sınıfı Araç Nedir ?

Trafik Haberleri

Hatice Başa
Elektronik Yüksek Mühendisi. Gaziantep Üniversitesinden mezun. Yeni teknolojilerle, hayatı kolaylaştıran ürünlerle ilgili. medikal ve teknik alanlarda bir çok kuruma Almanca ve İngilizce tercüme hizmeti sundu.

Yük taşımasında kullanılan ve azami ağırlığı 3.5 tonu aşmayan motorlu araçlara N1 Sınıfı Araç denir. N sınıfı; 4 tekerlekli, motorlu yük taşımak için kullanılan sınıfın genel adı, N1 ise bu sınıfın en küçük segmentindeki araçlardır.

Örnek N1 Sınıfı Araçlar

Citroen Berlingo, Peugeot Partner, Peugeot Beeper, Volkswagen Caddy, Fiat Doblo, Renault Kango, Ford Connect gibi araçlar N1 sınıfına örnek gösterilebilir.

N1 Sınıfı Araçlar Hız Sınırları

Araç Cinsi Yerleşim Yeri İçinde Şehirlerarası
Çift Yönlü Karayollarında (km)
  Bölünmüş Yollarda (km) Otoyollarda
(km)
Kamyonet (N1), N1G) 50 80 85 95
Panelvan(N1), N1G) 50 85 100 110

Trafik sözlüğü; trafik alanında kullanılan terim ve tanımların anlamlarını veren bir başvuru kaynağıdır. Sözlükte karşılığı verilen kelimeler, genelde trafik kanununda yapılan tanımlamaları kapsamaktadır. Kanunda tanımı bulunmayan sektörel terimlerde sözlükte yer almaktadır. Örneğin trafik ve sigorta alanında, trafik ve güvenlik alanında yer alan terimlerin de açıklamaları sözlük sayfalarında yer almaktadır. Genelde terimlerin daha içi anlaşılması amacıyla görsel, ilave açıklama ve izahlara başvurulmuştur. Trafik Sözlüğünde yer alan diğer tanımlamalar için Trafik Sözlüğü sayfasını inceleyebilirsiniz.

Trafik sözlüğüne katkıda bulunmak, öneri ve soru sormak için aşağıda yer alan formu kullanabilirsiniz.

- Reklam -

Trafik Haberleri

8 YORUMLAR

    • N1 Sınıfı araçlara örnek olarak piyasada yaygın şekilde bulunan; VW Caddy, Renault Kango, Fiat Doblo, Fiat Fiorino, Peugeot Partner, Peugeot Beeper gibi araçları gösterebiliriz. Bu araçlar ile Avrasya Tünelinden geçebilirsiniz.

      “Avrasya Tüneli’nden hangi araçlar geçebilir?” sorusunun cevabı sadece otomobiller ve minibüsler. Avrasya Tüneli’nden geçecek araçlar için belirlenmiş ağırlık sınırı 5000 kg iken yükseklik sınırı 2,8 m.

  1. merhaba,

    opel combo 1.3 araçım var ruhsatta kamyonet geçiyor ve 4+1 yolcu taşıma kapasiteli, araçın hız sınırları, Kamyonet (N1), N1G) e göre mi yoksa Panelvan(N1), N1G) ye göre mi uygulanıyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

Sorgulamalar