6.8 C
Ankara
Pazar, Aralık 4, 2022

Motorlu Taşıt Sürücü Sertifikası Nedir ?

Trafik Haberleri

Hatice Başa
Elektronik Yüksek Mühendisi. Gaziantep Üniversitesinden mezun. Yeni teknolojilerle, hayatı kolaylaştıran ürünlerle ilgili. medikal ve teknik alanlarda bir çok kuruma Almanca ve İngilizce tercüme hizmeti sundu.

Sürücü kursuna katılıp yapılan sınavları başaranlara verilen belge. Bu sertifikayı  almış olanlar, sertifikanın alındığı yerin trafik tescil kuruluşuna başvurarak sertifikasını karşılığı olan sürücü belgesi ile değiştirmek zorundadırlar. Motorlu Taşıt Sürücü Sertifikası eğitim alınan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Sürücü Kursu tarafından kursiyere verilir.

Motorlu Taşıt Sürücü Sertifikası Ehliyet Yerine Geçer Mi?
Motorlu Taşıt Sürücü Sertifikası sürücü belgesi (ehliyet) yerine geçmez.

Motorlu Taşıt Sürücü Sertifikası ile Araç Kullanmanın Cezası
Ehliyet sertifikası ile araç kullanmanın cezası vardır. 2017 yılı için 876 TL cezası bulunmaktadır.

Trafik sözlüğü; trafik alanında kullanılan terim ve tanımların anlamlarını veren bir başvuru kaynağıdır. Sözlükte karşılığı verilen kelimeler, genelde trafik kanununda yapılan tanımlamaları kapsamaktadır. Kanunda tanımı bulunmayan sektörel terimlerde sözlükte yer almaktadır. Örneğin trafik ve sigorta alanında, trafik ve güvenlik alanında yer alan terimlerin de açıklamaları sözlük sayfalarında yer almaktadır. Genelde terimlerin daha içi anlaşılması amacıyla görsel, ilave açıklama ve izahlara başvurulmuştur. Trafik Sözlüğünde yer alan diğer tanımlamalar için Trafik Sözlüğü sayfasını inceleyebilirsiniz.

Trafik sözlüğüne katkıda bulunmak, öneri ve soru sormak için aşağıda yer alan formu kullanabilirsiniz.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
- Reklam -

Trafik Haberleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

Sorgulamalar