30.1 C
Ankara
Cuma, Haziran 21, 2024

Yoğun trafikte hangi şerit daha hızlı ilerler?

Trafik Haberleri

Trafikte ilerlerken seçtiğiniz şerit trafikte geçireceğiniz süreyi değiştirebilir. İnsanlar genelde sol şeridin daha hızlı aktığına inanır oysa yol ayrım noktalarında sağa doğru trafikten ayrılan araçlar trafiği rahatlatır. Bu yüzdensağ şerit diğer şeritlere göre daha hızlı akar.

TEM otoyolu üzerinde yol ayrım noktalarına yakın yerlerde trafik sağ şeritte akar ancak sonrasında tekrartrafik yoğunluğu oluşur. Uzun güzergahlarda durum bunun tersidir. Örneğin, Bahçeşehir’den Mahmutbey’e kadar uzayan yolda sol şerit diğer şeritlere göre hızlı akar. Sağ şeritte büyük vasıtalar yol aldığından dolayı sağ şeritin akışı yavaştır.

Yol çalışması

Yolda çalışma varsa şerit seçimi yaparken bunu da göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin çalışma sağ şeritte yapılıyorsa trafik en çok bu şeritte tıkanır.

Hızlı akan şerit

Trafikte yol alırken yapacağınız en mantıklı şerit seçimi orta şeridi seçmek olacaktır. Örneğin Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ile yaka değiştirirken en sağ ve en sol şerit orta şeritlere göre daha yoğundur. Özellikle şeritlerin daralmaya başladığı noktada orta şerit seri bir şekilde akar.

 

- Reklam -

Trafik Haberleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

Sorgulamalar