8.8 C
Ankara
Cumartesi, Ocak 28, 2023

Trafik Kazalarında Polis Yönetimi Sürücü Davranışları

Trafik Haberleri

Trafik kazalarının bugünkü ulaştığı boyut hepimizi rahatsız edecek ve bu konuyla acilen bilimsel olarak ele alınmasını gerektiren bir seviyededir. Türk trafik polis teşkilatının hedefi yollardaki kanı, ölümü ve kazaları azaltmaktır. Bu hedefler genelde trafik kazalarında reform yapmış olan bütün ülkelerde  de ölüm ve ağır yaralanmaların azaltılmasıdır. Bu nedenle tespit edilen hedefimiz doğru seçilmiş bir amaçtır. Bu incelemede trafik kazalarının sadece denetim konusu ele alınacak  ve polis açısından denetleme teorik ve pratik olarak ele alınacaktır. Hedef tayini bu hedefe uygun bir programın geliştirilmesi,uygulanması gözlenmesi,değerlendirilmesi konusu ayrı bir makalenin konusudur.

Trafik polisinin trafik kazaları ile ilişkisi nedir sorusuna vereceğimiz cevap ve bu konunun analizi bize denetlemenin biçimi hakkında da değerli bilgiler de verir.Bu nedenle konuya şu soruyla başlamak gerekir: Acaba trafik kazaları polis denetimleri ile azaltılabilir mi? Eğer evetse nasıl? Hayırsa neden? Batılı meslektaşlarımızın bu konuda ki yazmış oldukları raporlar bu soruya hem olumlu hem olumsuz cevap vermektedir. Örneğin OECD’nin hazırlamış olduğu bir eserde denetimin trafik kazasına otomatik yani direkt etkisi yoktur denmiştir. Yine Amerikalı meslektaşlarımız da polis denetiminin dolaylı olarak trafik kazalarını azaltabileceğini söyleyerek polis denetimlerinin ancak  sürücünün kurallarına uymasını sağlamak suretiyle bu amaca ulaşabileceğini bildirilmiştir.

Diğer bilim adamları arasında da kabul edilen bu görüş uyarınca, sürücü polis denetimini algılamakta ve muhakeme ederek denetiminin şiddetine göre uyup uymayacağına karar vermektedir. Bir başka deyimle kazaya sebep olan sürücü isterse kanuna uymayarak kazaya sebep olabilecek bir hareketi polisin denetimine rağmen yapabilmektedir.

Selim Biçen 

Makalenin Tamamını Okumak İçin: http://pamer.pa.edu.tr/AkademikYayinlar/27112013115950941_91-99.pdf

- Reklam -

Trafik Haberleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

Sorgulamalar