22 C
Ankara
Pazartesi, Temmuz 22, 2024

Açılan Köprü Levhası T-5

Trafik Haberleri

Açılan Köprü Levhası T-5Açılan Köprü Levhası T-5, ilerde bulunan köprünün zaman zaman deniz trafiğine açıldığını bildirir. Hız azaltılır, gerekirse durulur. Açılan Köprü Levhası T-5 bir tehlike uyarı işaretidir. Kırmızı üçgen içerisinde siyah simge şeklindedir. Karayolları Genel Müdürlüğü levha standardında 60, 75 ve 90 cm eşkenar üçgen ölçülerindedir. Karanlıkta kolay fark edilmesi için reflektif malzemeden üretilir.

Tehlike uyarı işaretleri, yol kullanıcılarını, yol üzerindeki bir tehlike konusunda uyarmayı ve bu tehlikenin özelliği konusunda bilgi vermeyi amaçlamaktadır. Bu işaretler aynı zamanda, sürücülerin hızlarını düşürmelerini ve daha dikkatli seyretmeleri gerektiğini bildirir. Bu gruptaki işaretler genel olarak eşkenar üçgen içerisindeki sembollerle ifade edilir. Tek T harfi ile ifade edilir.

Trafik Tanzim İşaretleri; taşıt trafiğinin akışının düzenli olarak sağlanabilmesi için konulmuş işaretlerdir. İki T harfi ile ifade edilir. Ağırlıklı olarak yolda izin verilen ve yasaklanan eylemleri anlatır. Trafiği yönlendirici bilgiler içerir. Azami hız, girilmeyen yol, yol ver, bisiklet giremez gibi levhalar bu kategoride yer alır.

Trafik Bilgi İşaretleri; yoldaki bilgilendirme işaretleridir. Hastane, Polis, Çeşme, Park alanı, Yangın Alanı gibi işaretlerdir. B veya P harfleri ile ifade edilir. Bilgi işaretleri genelde mavi renklidir. Turistik mahal levhaları ise kahverengi olarak sembolize edilir.

Açılan Köprü Levhası T-5 İhlal Trafik Cezası Nedir?

T-5 Trafik işaretini ihlal ettiğinizde; 2918 sayılı K.T.K.’nın 47/1-c maddesine göre, trafik işaret levhaları, cihazları ve yer işaretlemeleri ile belirtilen veya gösterilen hususlara uymama maddesinden trafik cezası uygulanır. Ödeyeceğiniz ücret o yıla ait güncel trafik cezaları rayicinden olacaktır. İlave olarak 20 ceza puanı yazılır. Güncel Trafik Cezası sayfasından ödeyeceğiniz trafik cezasının kaç tl olduğunu öğrenebilirsiniz.

Diğer Tehlike Uyarı İşaretlerinin anlamları için tıklayınız

- Reklam -

Trafik Haberleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

Sorgulamalar