22 C
Ankara
Pazartesi, Temmuz 22, 2024

Mobil Kaza Tutanağı Nasıl Tutulur?

Trafik Haberleri

Mobil kaza tutanağı dönemi başladı haberleri ile birlikte sürücüler “Mobil Kaza Tutanağı Nasıl Tutulur?” sorusuna cevap aramaya başladılar. Bu yazımızda adım adım mobil kaza tutanağının nasıl doldurulacağını sizlerle paylaşacağız. Hem IOS hem Android kullanıcıları kaza anında uzun uzun form doldurmak yerine kolay ve hızlı bir şekilde mobil olarak kaza tespit formunu doldurma olanağına sahip olacaklar. Bu şekilde 2008 yılından beri kağıt form ile doldurulan tutanakların dijital ortama taşındı.

1.ADIM Mobil Kaza Tutanağı Doldurma: Uygulamayı İndirin ve Telefonunuza Kurun

Akıllı telefonunuzda bulunan işletim sistemine göre ilgili uygulamayı yüklemeniz gerekiyor. Aşağıdaki linklerden ilgili uygulamayı indirip kurmalısınız.

   

2.ADIM Mobil Kaza Tutanağı Doldurma: Profilinizi Oluşturun/Zaman Kazanın

Profil oluşturma işlemi için sigorta poliçenizin üzerindeki karekodu okutmanız yeterli olacaktır. Profil oluşturmak istediğinizde poliçenizin üzerinde karekod olup olmadığına dair soruyu evet ile cevaplarsanız sizi yönlendirdiği sayfadan poliçe üzerindeki karekodu okutabilirsiniz. Karekod yoksa, okunmuyorsa poliçenize TC Kimlik No sorgusu ile erişebilirsiniz.

3.ADIM Kaza Sonrasında Mobil Tutanak Uygulaması İşlemleri:

Kaza yerinin (araçların) 4 adet fotoğrafını çekerek mobil tutanak uygulamasına giriş yapın. Fotoğrafların kaza yerinin anlaşılmasını sağlayacak genişlikte bir açıyla çekilmesi önemli. Sadece hasar yerlerinin çekilmesi sonrasında karşılaşabileceğiniz sorunlara yol açabilir.

Karekod’dan veya TC Kimli numarası ile bütün poliçe bilgileriniz otomatik olarak doldurulduğundan kaza anında sadece fotoğraf çekimi, kazanın nasıl olduğunun anlatımı, istenirse video çekimi uygulaması yapılması kısmı kalıyor. Kaza tutanağı işlemlerinin bitirilmesinden sonra kazaya karışan her iki tarafın cep telefonuna SMS ile kaza tutanağının iletildiği bilgisi geliyor. Ayrıca hazırlanan mobil kaza tutanağı sisteme girilmiş olan email adreslerine PDF olarak iletilerek araç sahiplerinin kaza tutanağının bir kopyasının ellerinde olması sağlanıyor.

Mobil kaza tutanağı ile yaklaşık 10-15 dk içerisinde (ilk kez kullandığınız varsayılarak) kaza tutanağının doldurulmasını sağlayabilirsiniz. Kaza tutanağı doğrudan sigorta şirketine iletildiği için hasarın değerlendirme işlemi, eksper gönderimi çok daha hızlanmış oluyor. Mobil Kaza Tutanağı içerisinde yer alan kolaylaştırıcı özellikler şu şekilde sıralanıyor;

Kaza Yoğunluk Haritası:​
Uygulama artık her an kullanabileceğiniz faydalı bilgiler ile açılıyor. Kaza yoğunluk haritası ile yakınınızdaki kazaları görebilir, en yakın tamirhane, sigorta şirketleri ve hastanelerin iletişim bilgilerine ulaşabileceğiniz gibi yol tarifi de alabilirsi​niz.

Yol gösterici ekranlar:
Uygulamanın her ekranına kullanıcı yönlendiren mesajlar eklendi, kaza fotoğrafının nasıl çekileceğinden tutun, hangi işlemin nasıl yapılacağına kadar tüm bilgilerin kullanım sırasında kullanıcıya verilmesi sağlandı.

Video çekim özelliği:
Kaza analizinin daha kolay yapılabilmesi için uygulamaya eklenen video özelliği ile, kullanıcının kaza yerine ait kısa bir video çekmesine olanak verildi. Video özelliği ile birlikte birçok ayrıntı kolay bir şekilde tespit edilebilmektedir.

Yeni Gelişmiş Profil:
Gelişmiş profil özelliği sayesinde kaza anındaki işlemler büyük bir ölçüde azalıyor. Önceki Mobil Kaza Tutanağı versiyonunda yalnızca sigortalı bilgilerinin girilebildiği profil adımında, artık yeni versiyon ile birlikte tüm sürücü bilgileri, ehliyet resimleri ve ruhsat resimleri girilebiliyor. Böylece kaza anında geriye sadece kaza yorumunun yapılması ve senaryo çizimi kalıyor. Kağıt tutanak ile 100 dakika süren işlemler Mobil Kaza Tutanağı ile 5 dakikaya iniyor. Mobil Kaza Tutanağını indiren sürücüler profil bilgilerini kaydettiklerinde çok daha kısa sürede işlemlerini tamamlayabiliyorlar.​​

Profil Paylaş, SHAKE IT:
Yeni Mobil Kaza Tutanağı tasarımının en heyecan verici özelliği Profil Paylaş özelliğidir. Önceki versiyonda sadece giriş yapılan telefondaki profil bilgileri alınırken, yeni versiyonda kazaya karışan araç sayısı kaç olursa olsun, eğer diğer sürücülerde de bu uygulama varsa ve profillerini oluşturmuşlarsa, telefonlarını sallamaları (shake) bilgilerin aktarımı için yeterli olmaktadır. Bu işlem yapıldığı anda tüm bilgiler otomatik olarak diğer telefona aktarılmakta, böylece tutanak doldurma süreleri minimum seviyelere inmektedir. Böylece maddi hasarlı kazalardan kaynaklanan trafik sıkışıklığının büyük ölçüde önüne geçilecektir.

​Yeni Senaryo Çizim Ekranı:
Yeni senaryo çizim ekranı ile artık kazanın nasıl gerçekleştiği çok daha kolay bir şekilde canlandırılabiliyor. En çok kaza yapılan 8 yol tipi ile önce kazanın gerçekleştiği yol tipi seçiliyor; sonrasında bu senaryo üzerine yerleştirilen araçlar ile kaza anı kolaylıkla senaryolaştırılabiliyor. Eklenen yeni bir özellik ile, varsa trafik işaretleri de senaryo üzerine kolay bir şekilde ilave edilebiliyor.

Değişiklik / Onay Ekranı:
Tüm bilgiler girildikten sonra artık sürücülere girdikleri verileri gösteren Değişiklik / Onay adımı da mevcut. Bu sayede sürücüler, girdikleri verileri daha kolay bir şekilde kontrol edebilir, değişiklik gerektiren durumlarda hızlıca ilgili ekrana erişebilirler. Tutanak tamamlandıktan sonra da yapılması gerekenler ile ilgili bilgiler sürücüler ile paylaşılmakta ve gereken yönlendirmeler yapılmaktadır.​​​

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
- Reklam -

Trafik Haberleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

Sorgulamalar