30.1 C
Ankara
Cuma, Haziran 21, 2024

Fahri Trafik Müfettişi Nasıl Olunur?

Trafik Haberleri

Fahri Trafik Müfettişi Nasıl Olunur? Fahri Trafik Müfettişi, polis, jandarma ve trafik zabıtasının dışında karayolu denetimine özel olarak seçilen sivil şahıslardır. Fahri Trafik Müfettişi olmak için aranan şartlar şu şekilde sıralanabilir; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, En az kırk yaşında olmak, En az yüksekokul mezunu olmak, En az on yıllık sürücü belgesi sahibi olmak, Asli kusurlu olarak ölümlü veya  yaralamalı trafik kazasına sebebiyet vermemiş olmak, Müracaat tarihinden geriye doğru toplam beş yıl içerisinde, hakkında 100 ceza puanı uygulaması sonucu sürücü belgesinin geri alınmamış olması, Kamu hizmetlerinden yasaklı olmamak, Taksirli suçlar ve aşağıda sayılan suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere, ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlara, zimmet, ihtiras, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolaylı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç, kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, devlet sırlarını açığa vurma suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak.

Fahri Trafik Müfettişi Nasıl Olunur? Nasıl Müraacat Edilir?

Bu Yönetmelikteki şartlara haiz kişilerden müfettişliğe istekli olanlar, iki adet vesikalık fotoğraf, ikametgah ve sabıka kaydı belgeleri ile sürücü belgesi ve öğrenim durumunu gösterir belgenin birer suretini dilekçelerine ekleyerek ikametinin bulunduğu il valiliğine bizzat müracaat ederler.

Fahri Trafik Müfettişleri Hangi Cezaları Yazabilirler?
Trafiği aksatacak veya tehlikeye sokacak şekilde şerit değiştirmek.
Gidişe ayrılan en soldaki şeridi sürekli işgal etmek.
Işıklı trafik işaretlerinden kırmızı renkli olanına ve sesli işaretlere uymamak.
Önde giden bir aracı güvenli ve yeterli mesafeden izlememek.
Kontrolsüz kavşaklarda motorsuz araç sürücülerinin motorlu araçlara, motorlu araçlardan soldakinin sağdan gelen araca geçiş hakkı vermemesi.
Taşıt yolu üzerinde yaya ve okul geçitleri ile diğer geçitlerde duraklamak.
Trafik zabıtası, trafik işaret levhası veya ışıklı trafik cihazları bulunmayan kavşaklarda geçiş hakkına riayet etmemek.
Kurallara uygun şekilde park etmiş araçların çıkmasına engel olacak yerlerde park etmek.
Geçiş üstünlüğü olan araçların giriş ve çıkışının yapıldığının belirlendiği işaret levhasından on beş metre mesafe içinde park etmek.
Sadece park lambaları ile seyir etmek.
Belirli kişi, kurum ve kuruluşlara ait araçlara, yönetmelikteki esaslara göre ayrılmış ve bir işaret levhası ile belirlenmiş park yerlerinde park etmek.
İşaret levhalarında park etme izni verilen süre veya zamanın dışında park etmek.

Ayrıntılı Bilgi İçin ; Fahri Trafik Müfettişi Nasıl Olunur?

- Reklam -

Trafik Haberleri

1 Yorum

  1. selam aleyküm yaşım 57 1985 yılından beri ağır vasıta ehliyetli ve 25 yıl bi fiil mesleği şöför olarak ifa ettim hamdolsun ne bi kazam nede bir ceza puanım olmadı bu günlerde trafiği kendi babasının malı gibi kullananların sayesinde şartlar uyarsa fahri trafik müfettişi olmak istiyorum şayet ilgilenirde cevap verilirse çok teşşekkür ederim

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

Sorgulamalar