1.5 C
Ankara
Pazar, Şubat 25, 2024

Araç Muayene Gecikme Cezalarındaki Yapılandırılmada Süre Uzatıldı!

Trafik Haberleri

30.11.2014 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararı’na istinaden; Araç muayene gecikme ücretleri ise 6 ay uzatmayla, 30 Haziran 2015 günü mesai saati bitimine kadar bu düzenlemeye göre indirimli olarak hesaplanacaktır. Bu düzenleme 11 Eylül 2014 tarihi öncesinde gecikmesi olan araçlar için geçerlidir. Bilindiği üzere muayenesi olmayan araçların ikinci el satışı mümkün değildir. Bir aracın muayene edilebilmesi için de MTV, trafik cezası ve otoyol geçiş borcu olmamalıdır. Gecikme ücretinizi hesaplamak için tıklayın.

Konuya ilişkin detaylar aşağıdadır:

11 Eylül 2014 Tarihli ve 29116 Sayılı Resmî Gazete’de (Mükerrer) yayımlanarak yürürlüğe giren 6552 İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması ile Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun kapsamında araç muayenesi, trafik cezası, otoyol geçiş ve motorlu taşıt vergisi gecikme ücretleri ile ilgili yeni düzenlemeler şu şekildedir:

ARAÇ MUAYENE GECİKME BEDELLERİ YENİDEN YAPILANDIRILDI:

Kanunun yayımlanma tarihi olan 11 Eylül 2014 itibariyle geçerli bir muayenesi olmayan tüm araç cinslerini kapsayan yeni yasal düzenleme ile gecikilen her ay için oluşan muayene gecikme ücreti detayları aşağıda verildiği üzere indirimli olarak ödenebilecektir. Gecikme ücreti ,oluştuğu dönem ve uzunluğu itibariyle değişmekle birlikte yaklaşık olarak ortalamada eski tutarın YEDİDE BİRi (1/7) olarak düşünülebilir.

1 yıl gecikmiş bir otomobil 100 TL civarında bir gecikme yerine 18 TL ödeyecek yani 82 TL indirim var. Bu indirim rakamı otobüs için 109 TL…
4 yıl gecikmiş bir minibüs 400 TL yerine 50 TL, Kamyon 535 TL yerine 68 TL, Traktör 203 yerine sadece 25 TL ödeyecek.
10 yıl gecikmiş bir minibüs 991 TL yerine 120 TL, otobüs/kamyon ise 1.340 TL yerine 169 TL ödeyecek. Yani 1.000 TL üzerinde bir indirim söz konusu…
10 yıldır muayene yaptırmamış bir traktör 510 TL yerine 62 TL ödeyecek, 450 TL civarında bir indirim…
Rakamlar yaklaşıktır, her araç için gecikme ayına göre farklı rakamlar oluşacaktır.

Yıl ve araç cinsine göre örnek karşılaştırma tablosu için tıklayın.

Örnek araç muayene gecikme indirim tablosunu incelemek için tıklayın.

Örnek Traktör muayene gecikme indirim tablosunu incelemek için tıklayın.

T.C. Maliye Bakanlığı tebliğini görmek için tıklayın.

Daha fazla ayrıntılı bilgi için www.gib.gov.tr sitesi ziyaret edilebilir.

YASAL DÜZENLEME İLE GELEN GECİKME İNDİRİMİ İLE İLGİLİ DETAYLI BİLGİLER

Araç Muayene Gecikmeleri

Yeni yasal düzenleme ile gelen gecikme cezası indirimi, düzenlemenin yayımlandığı 11 Eylül 2014 tarihi itibari ile geçerli bir muayenesi olmayan, muayenesini kanunun çıktığı gün itibariyle yaptırmamış araçları kapsamaktadır.
Yürürlük tarihi olan 11 Eylül 2014’ten sonra gecikmeye girecek araçlar kapsam dahilinde değildir, bu nedenle bu tarihten sonra muayene süresi dolan araçlar %5 aylık gecikme ücreti ödeyeceklerdir.
Yeni yasal düzenleme ile gecikilen her ay için muayene ücretinin yüzde 5’i olarak hesaplanan muayene gecikme ücreti, bunun yerine; kanunun yayımlandığı tarihe kadar Yİ-ÜFE (Yurt içi Üretici Fiyat Endeksi) aylık değişim oranları, kanununun yayımlandığı tarihten araç muayenelerinin yapıldığı tarihe kadar geçen her ay içinse aylık yüzde 1 oranı esas alınarak hesaplanacaktır.Gecikme ücretleri oluştuğu dönem ve uzunluğu itibariyle değişmekle birlikte yaklaşık olarak ortalamada eski tutarın YEDİDE BİRİ (1/7) olarak düşünülebilir.
Araç muayene gecikmeleri ile ilgili düzenleme 2005 yılında çıktığı için 10 yılın üzerinde geciken bir araç yoktur. Gecikme ücretlerinin tamamı hazineye ödenmektedir. Rakamlara KDV dahildir. Tüm gecikme tahsilatları hazineye ödenmektedir.
Düzenleme 30 Haziran 2015 tarihine kadar (bu tarih dahil) geçerlidir.

- Reklam -

Trafik Haberleri

2 YORUMLAR

  1. ARAÇ MUAYENE GECİKME BEDELLERİ YENİDEN YAPILANDIRILMASI HAKKINDA BEKLENTİMİZ
    Muayenesi olmayan tüm araç cinslerini kapsayan yeni yasal düzenleme ile gecikilen her ay için oluşan muayene gecikme ücreti indirimli olarak ödenebilmesi için yeni bir yapılandırma yapılmasını için gerekenin yapılmasını devletimizden beklemekteyiz. Saygılar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

Sorgulamalar