11.2 C
Ankara
Pazartesi, Nisan 22, 2024

Ana Yol Tali Yol Kavşağı Levhası T-22a

Trafik Haberleri

Ana Yol Tali Yol Kavşağı Levhası T-22bAna Yol Tali Yol Kavşağı Levhası T-22a, bir tali yol kavşağına yaklaşılmakta olduğunu, bu işaretin kullanıldığı yoldaki trafiğin ilk geçiş hakkına sahip bulunduğunu ve tali yoldan yaklaşmakta olan sürücülerin ana yola girmeden önce yol vermelerinin veya durmalarının gerekli olduğunu bildirir. Ana Yol Tali Yol Kavşağı İşareti T-22a bir tehlike uyarı işaretidir. Kırmızı üçgen içerisinde siyah simge şeklindedir. Karayolları Genel Müdürlüğü levha standardında 60, 75 ve 90 cm eşkenar üçgen ölçülerindedir. Karanlıkta kolay fark edilmesi için reflektif malzemeden üretilir.

Tehlike uyarı işaretleri, yol kullanıcılarını, yol üzerindeki bir tehlike konusunda uyarmayı ve bu tehlikenin özelliği konusunda bilgi vermeyi amaçlamaktadır. Bu işaretler aynı zamanda, sürücülerin hızlarını düşürmelerini ve daha dikkatli seyretmeleri gerektiğini bildirir. Bu gruptaki işaretler genel olarak eşkenar üçgen içerisindeki sembollerle ifade edilir. Tek T harfi ile ifade edilir.

Trafik Tanzim İşaretleri; taşıt trafiğinin akışının düzenli olarak sağlanabilmesi için konulmuş işaretlerdir. İki T harfi ile ifade edilir. Ağırlıklı olarak yolda izin verilen ve yasaklanan eylemleri anlatır. Trafiği yönlendirici bilgiler içerir. Azami hız, girilmeyen yol, yol ver, bisiklet giremez gibi levhalar bu kategoride yer alır.

Trafik Bilgi İşaretleri; yoldaki bilgilendirme işaretleridir. Hastane, Polis, Çeşme, Park alanı, Yangın Alanı gibi işaretlerdir. B veya P harfleri ile ifade edilir. Bilgi işaretleri genelde mavi renklidir. Turistik mahal levhaları ise kahverengi olarak sembolize edilir.

Ana Yol Tali Yol Kavşağı Levhası T-22a İhlal Trafik Cezası Nedir?

T-22a Trafik işaretini ihlal ettiğinizde; 2918 sayılı K.T.K.’nın 47/1-c maddesine göre, trafik işaret levhaları, cihazları ve yer işaretlemeleri ile belirtilen veya gösterilen hususlara uymama maddesinden trafik cezası uygulanır. Ödeyeceğiniz ücret o yıla ait güncel trafik cezaları rayicinden olacaktır. İlave olarak 20 ceza puanı yazılır. Güncel Trafik Cezası sayfasından ödeyeceğiniz trafik cezasının kaç tl olduğunu öğrenebilirsiniz.

Diğer Tehlike Uyarı İşaretlerinin anlamları için tıklayınız.

Diğer Tehlike Uyarı İşaretleri

- Reklam -

Trafik Haberleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

Sorgulamalar